23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

94. rocznica śmierci bł. Jerzego Matulewicza Odnowiciela Zgromadzenia Marianów

Ocena: 5
1748

Bł. Jerzy Matulewicz jest postacią niezwykłą, tchnącą dobrocią i płynącym z życia modlitwy spokojem. W Kościele katolickim Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 27 stycznia. Marianin poszukiwał jedności wśród podzielonych, przedkładał uniwersalność Kościoła ponad partykularne interesy, dostrzegał, że wspólnota Kościoła wykracza ponad narodowości i poglądy polityczne. Dziś startuje projekt #350na350, w ramach którego zakonnicy będą odpowiadali na trudne pytania Internautów.

fot. materiały promocyjne Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich

Kierowany troską o dobro dusz ludzkich i Kościoła, odnowił pierwsze polskie zgromadzenie zakonne, Księży Marianów.

Życie przepełnione modlitwą

„Będę czuwał, aby nie opuszczać pracy dla modlitwy ani modlitwy dla pracy. Bez nieustannej modlitwy dusza więdnie i marnieje, siły się wyczerpują, duch się rozprasza, a sama praca staje się całkowicie bezowocna. Z drugiej strony nie należy zapominać, że nie tylko modląc się, lecz i pracując dla chwały Bożej czcimy Boga i służymy Mu” – pisał Błogosławiony i zachęcał – „nauczmy się chodzić w obecności Bożej, bądźmy zawsze gotowi spełniać to, co się Bogu najbardziej podoba, a dusza nasza zatapiać się będzie w modlitwie”.

Ostatni żyjący marianin

Po Powstaniu Styczniowym car zdecydował o skazaniu na śmierć wszystkich zakonów w naszym kraju. Bł. Jerzy postanowił potajemnie wstąpić do Zakonu Marianów i  ocalić zakon. Za zgodą papieża 29 sierpnia 1909 r. na ręce ostatniego żyjącego marianina, o. Wincentego Sękowskiego, złożył śluby zakonne w kościele św. Krzyża w Warszawie. Bóg nie pozwolił, aby spełniły się słowa o. Wincentego: „Wraz z moją śmiercią przygotujcie dwie trumny: jedną dla mnie, a drugą dla Zgromadzenia”.

Nauczyciel bezkompromisowej wierności

Bł. Jerzy pokazywał, że jeśli chcemy wnosić dobro do Kościoła i społeczeństwa, musimy zadbać przede wszystkim o osobistą świętość, walcząc z własnymi wadami i szukając we wszystkim woli Bożej. „Wszystkie nasze prace i zamierzenia mamy opierać na fundamencie naszej osobistej świętości. Tylko wtedy będą one miały silne i niewzruszone podłoże. Dla własnego duchowego udoskonalenia nie można nigdy żałować ani czasu, ani trudu” – pisał bł. Jerzy.

Patron na dzisiejsze czasy

Jest aktualnym wzorem na dziś, kiedy zmagamy się z rozmaitymi konfliktami i podziałami nawet
w Kościele. Ponadto o. Matulewicz był pionierem, jeśli chodzi o promowanie ewangelizacji przez ludzi świeckich. Jako jeden z pierwszych dostrzegał, że kapłani nie wszędzie mogą dotrzeć, dlatego potrzebna jest aktywizacja laikatu. Módlmy się o jego kanonizację i prośmy błogosławionego
o odwagę dawania świadectwa swojej wiary.

Modlitwa o szczególną łaskę
 

Wyproś mi tę łaskę, abym nigdy nie upadał na duchu z powodu życiowych trudności, ale wszystko zawierzał Chrystusowi i wytrwale kroczył drogą chrześcijańskiego życia. Obym tak jak ty przebywał z Chrystusem we wnętrzu mojego serca, z Nim radował się, pracował i cierpiał.

Nowenna przed wspomnieniem bł. Jerzego Matulewicza zaczęła się dzisiaj: www.facebook.com/marianiepl

Informacja na www: https://www.spm.org.pl/nws/patron-na-dziejsze-czasy-bl-jerzy-matulewicz

Organizator akcji: Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich.

Partnerzy akcji: Zgromadzenie Księży Marianów, Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach, Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Parafia NMP Bolesnej w Goźlinie, Parafia Wszystkich Świętych w Elblągu, Parafia i Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze, Parafia Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie, Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku, Parafia św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, Parafia NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach, Parafia NMP Matki Kościoła w Rdzawce, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii, Parafia Miłosierdzia Bożego w Zakopanem, Parafia Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu, Parafia Chrystusa Króla w Korzystnie, Parafia Nawrócenia św. Pawła. Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu, Mariański Dom Rekolekcyjny Betlejem w Sulejówku, Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Stajenka w Rzepiskach.

Czytaj także: Zapytaj marianów! 350 pytań na 350-lecie

O Błogosławionym opowiada ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter