8 października
sobota
Pelagii, Brygidy, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

81. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbego

Ocena: 4.8
344

Uroczystość św. Maksymiliana Kolbego i jednocześnie 81. rocznica jego męczeńskiej śmierci przypada 14 sierpnia. Z tej okazji o godz. 11.30 w bazylice w Niepokalanowie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Kawy ze Lwowa.  

Fot. arch. idziemy.pl

Uroczystość św. Maksymiliana Kolbego

Uroczystość św. Maksymiliana poprzedzi z soboty (13 sierpnia) na niedzielę całonocna pokutna pielgrzymka piesza z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji duchowej odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w bazylice w Niepokalanowie. Pielgrzymi wyruszą na szlak autokarami spod domu parafialnego w Niepokalanowie około godz. 20.00. Zapisy i więcej informacji na stronie pielgrzymki: https://www.miedniewicenoc.com/. Pielgrzymi przybędą do Niepokalanowa około godziny 5.00, razem z grupą czuwającą przyjmą błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wezmą udział we Mszy św. na zakończenie modlitwy o godzinie 5.45. 

W niedzielę 14 sierpnia Mszy św. o godzinie 11.30 będzie przewodniczył bp Edward Kawa ze Lwowa. Św. Maksymilian jest patronem wielu grup społecznych, między innymi krwiodawców, krótkofalowców, elektryków i energetyków. Jak co roku na uroczystości przybędą energetycy i elektrycy, aby z racji święta ich patrona uczestniczyć w głównej Mszy św. i złożyć wieńce i zapalić lampiony przed pomnikiem Ojca Kolbego. Po południu o godz. 17.00 rozpocznie się nabożeństwo poświęcone męczeństwu i śmierci św. Maksymiliana. Pielgrzymi zgromadzą się w kaplicy św. Maksymiliana, następnie procesyjnie przejdą ze śpiewem i modlitwą pod celę zakonną, skąd Ojciec Kolbe został zabrany przez Gestapo na Pawiak, a potem do obozu koncentracyjnego. Następnie procesja uda się da bazyliki, gdzie zostanie odczytany opis męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana i udzielone zostanie błogosławieństwo jego relikwiami.  

100 lat „Rycerza Niepokalanej”

W 2022 r. trwają obchody 100-lecia powstania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”

Kariera tego miesięcznika należała do najbardziej błyskotliwych w prasie – chyba nawet nie tylko polskiej, ale i europejskiej.

Zasadniczym jego celem było „nie tylko pogłębić i umocnić wiarę, wskazać prawdziwą ascezę i zapoznać wiernych z mistyką chrześcijańską, ale także w myśl zasad Rycerstwa Niepokalanej starać się o nawrócenie akatolików”.

Pismo miało kilka stałych rubryk: „Kronikę religijną”, która zawierała wiadomości z kraju i ze świata, „Iskierki”, gdzie były zamieszczane ciekawostki z życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego, „Dział Milicyjny”, w którym oprócz programu stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej umieszczane były wszelkie informacje dotyczące organizacji. Ponadto miesięcznik zamieszczał opowiadania o miejscach cudownych, pogadanki apologetyczne („Czy każda religia dobra?”, „Czy Bóg istnieje?”) i ascetyczne („Boga tylko szukajmy”, „Znaczenie modlitwy w życiu”), a także myśli współczesnych uczonych, pisarzy i księży oraz ciekawsze wyjątki z dzieł świętych.

W związku z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru czasopisma zespół redakcyjny podjął decyzję o dołączaniu do każdego numeru przez cały 2022 r. reprintu „Rycerza Niepokalanej” z roku 1922, kiedy to redaktorem i wydawcą był św. Maksymilian. Dzięki temu, pochylając się nad poszczególnymi artykułami, będziemy mogli szerzej spojrzeć na jego idee i czasy, w których żył.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 października

Sobota, XXVII tydzień zwykły
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11,27-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter