25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

81. rocznica śmieci Edyty Stein w Birkenau

Ocena: 0
372

9 sierpnia 1942 roku Niemcy zgładzili w komorze gazowej KL Auschwitz II-Birkenau karmelitankę św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein. 

Fot. arch. idziemy.pl

W przypadającą w środę rocznicę na terenie byłego obozu zostanie zmówiona modlitwa za zgładzonych i o pokój, szczególnie na Ukrainie.

Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

Służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej poinformowały w poniedziałek, że modlitwa w intencji pomordowanych oraz o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie, zmówiona zostanie o godzinie 15.30 przy Pomniku Ofiar Obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym niemieckim obozie Birkenau.

Po modlitwie w kaplicy karmelitanek bosych w Oświęcimiu odbędzie się czuwanie z św. Teresą Benedyktą od Krzyża. Sprawowana tam będzie także uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Diecezja podała, że przed modlitwą w byłym obozie, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które jest głównym organizatorem obchodów, odbędzie się spotkanie z Amerykanką Teresą Benedyktą McCarthy, uzdrowioną w 1987 roku jako dwuletnie dziecko za wstawiennictwem Teresy Benedykty od Krzyża.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko 1 tys. Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty - Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 r. i dotarł do obozu w następnym dniu.

Po selekcji na rampie kolejowej, tzw. Judenrampe, znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została kanonizowana.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter