W czasie Eucharystii z udziałem Episkopatu na zakończenie 400. Zebrania Plenarnego KEP świętowano 500. rocznicę sprowadzenia cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy.

W homilii bp Kamiński przypomniał historię Cudownego Krucyfiksu z Kaplicy Baryczków. Podkreślił, że ta późnogotycka rzeźba należy do najstarszych i najcenniejszych warszawskich zabytków. Jego historia sięga początku XVI wieku i łączy się z osobą rajcy miejskiego Jerzego Baryczki.
Bp Kamiński wskazał:
Krucyfiks od początku pobytu w Warszawie stał się przedmiotem kultu i pobożności wszystkich mieszkańców stolicy Mazowsza.
Wyjaśnił, że przed Krzyżem Baryczków modlili się królowie, a w XVIII wieku kult Cudownego Pana Jezusa tak się rozwinął, że zabrakło miejsca do wieszania wotów.
Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że najdramatyczniejsze chwile Krucyfiks przeszedł w czasie Powstania Warszawskiego. Został on wyratowany z płonącej katedry i ukryty w podziemiach pobliskiego kościoła św. Jacka na ul. Freta.
Cudowny Krzyż nadal pozostaje źródłem otuchy i siły dla mieszkańców Miasta Nieujarzmionego
– podkreślił.
Jako Warszawiacy, Polacy, przede wszystkim jako Dzieci Boże, wykupione z niewoli grzechu zbawienną Krwią Chrystusa, pod Cudownym znakiem Jego Męki przyjmujemy Krzyż jako nasze godło. Czynimy zeń źródło nadziei w cierpieniach, zwycięstwa w pokusach, siły w znoszeniu trudu codzienności. Napełnieni płynącą z niego miłością idziemy służyć naszym siostrom i braciom
– mówił bp Kamiński.
Na zakończenie Eucharystii biskupi przeszli do Kaplicy Baryczków, gdzie zainaugurowali całoroczne obchody 500. rocznicy sprowadzenia Cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy. To pierwsze wydarzenie w programie obchodów rocznicowych, organizowanych przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską, które potrwają prawie cały rok. Każdego 14 dnia miesiąca, od kwietnia do grudnia br., w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odmawiana będzie specjalna nowenna oraz odbędą się katechezy poświęcone krzyżowi.
Spotkania w archikatedrze warszawskiej będą przygotowaniem do głównych obchodów rocznicowych, które odbędą się 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 14 grudnia, pod koniec Roku Świętego, ponieważ Krzyż Baryczków jest również krzyżem jubileuszowym Archidiecezji Warszawskiej.