24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

5. rocznica beatyfikacji pierwszych polskich męczenników misjonarzy z Pariacoto

Ocena: 0
579

5 lat temu w Chimbote w Peru zostali wyniesieni na ołtarze trzej misjonarze, którzy zginęli śmiercią męczeńską, a wśród nich polscy franciszkanie - o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Ich relikwie I stopnia na chwilę obecną znajdują się już w 416 miejscach na świecie, w tym w 243 w Polsce.

fot. www.meczennicy.franciszkanie.pl

W przeciągu 5 lat od beatyfikacji o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego dzięki działalności krakowskiego Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto rozdano już ponad 415 tys. obrazków z relikwiami 2 stopnia tych franciszkańskich misjonarzy. Jednocześnie przeprowadzono 337 akcji wyjazdowych, czyli tzw. misyjnych dni męczenników. Poza tym na temat franciszkańskich męczenników wydano 22 tys. książek, jak i przygotowano blisko 76 tys. różańców z relikwiami drugiego stopnia.

W tym roku w ramach działalności biura uruchomiono także specjalny kanał na YouTube zatytułowany „MichaliZbigniew”. Publikowane są na nim archiwalne i bieżące materiały, związane z męczennikami.

Jesteśmy przekonani, że nasi błogosławieni współbracia są trafionym darem dla współczesnych od Boga. Uczą jak można z Nim wytrwać, broniąc pewnych wartości, nawet za cenę życia. Oraz jak być spokojnym, mimo najtrudniejszych przeciwności losu

– ocenia br. Jan Hruszowiec OFMConv., promotor kultu męczenników z Pariacoto.

W dobie pandemii z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie jest możliwe uroczyste świętowanie 5. rocznicy beatyfikacji męczenników z Pariacoto. Niemniej jednak 5 grudnia w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie o godz. 16:30 zostanie odprawiona Eucharystia dziękczynna. Będzie jej przewodniczył o. Dariusz Mazurek OFMConv, Delegat Generalny ds. Animacji Misyjnej. – Czcicieli, przyjaciół bł. Męczenników z Pariacoto zapraszamy do duchowej, modlitewnej łączności w tym dniu i wspólnego dziękowania Panu Bogu za dar beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy męczenników, którzy swoje życie oddali Chrystusowi w Peru – zachęca Anna Dąbrowska z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca. O. Zbigniew i o. Michał są także patronami krucjacie różańcowej w obronie przed terroryzmem, będącej franciszkańską akcją skierowaną do wiernych, którzy widząc współczesne zagrożenie terroryzmem, pragną modlić się o pokój na świecie oraz za wszystkich poszkodowanych w wyniku działań terrorystycznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter