20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

2,5 tys. pątników wyruszyło na Jasną Górę w 310. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej

Ocena: 0
645

Ok. 2,5 tys. osób ruszyło w piątek na Jasną Górę w 310. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Przez wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej prośmy Boga, aby obdarzył Polskę darem jedności i zgody - mówił podczas homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

fot. PAP/Piotr Nowak

Rankiem 6 sierpnia wyruszyła 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza z Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej pod hasłem "Józef mąż Maryi". Wymarsz poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W homilii kard. Nycz zaznaczył, że "jest coś takiego w życiu wielu ludzi, katolików w Polsce - i Bogu dzięki, że tak jest - jak duchowość pielgrzymki". "Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, dlatego, że życie ludzkie jest jedną wielką pielgrzymką do Boga w Trójcy Świętej Jedynego" - stwierdził.

Metropolita warszawski przyznał, że są takie momenty, kiedy o tym zapominamy z powodu przemęczenia i zabiegania. Wydaje nam się, jakbyśmy mieli na tym świecie żyć zawsze. Jednak przychodzą takie chwile - myślę, że każdy z nas tego doświadcza - kiedy człowiek staje wobec sytuacji granicznej i wtedy sobie uświadamia, że jego życie nie jest wieczne na ziemi, że jego bycie na świecie jest pielgrzymką

- podkreślił.

Zdaniem kard. Nycza, takim momentem są te dni, kiedy "wychodzi się ze swoich codziennych zajęć po to by, iść w wielkim pielgrzymowaniu i stawiać sobie pytania, na które w codziennym życiu nie ma czasu". "Po co jestem? Po co mnie Bóg stworzył?". Według hierarchy, należy pamiętać, że "idziecie do Boga w Trójcy Jedynego przez wstawiennictwo Maryi".

Trzeba o tym pamiętać zawsze, a zwłaszcza w tym roku, kiedy pielgrzymka nam o tym przypomina, zarówno przez św. Józefa, którego wspominacie - Józefa męża Maryi - w tym pielgrzymowaniu, ale również przez te dwie beatyfikacje, do których się przygotowujemy
 

- zastrzegł.

Kard. Nycz przypomniał, że przez lata w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej noszony był obraz kardynała Wyszyńskiego. "Chciałoby się powiedzieć, że noszony był wręcz uparcie, żeby coś wymodlić i coś wynieść, nosząc ten obraz. I okazuje się, że dziś będziemy mieli beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a nawet będziemy przeżywać dwie beatyfikacje. Razem z nim tej, która była duchowością bardzo blisko niego, matki Róży Czackiej" - powiedział. Przypomniał postać ks. Władysława Korniłowicza, który jako profesor KUL poznał młodego ks. Wyszyńskiego i "zaprowadził go do Lasek", gdzie przyszły prymas Polski poznał matkę Czacką. "Tam go matka przełożona wprowadziła w Laski, gdzie prowadziła wielkie dzieło" - zaznaczył kard. Nycz.

Czego nas uczy kard. Wyszyński w tym aspekcie pielgrzymki i całej pobożności maryjnej? Niektórym może się wydawać, że kładąc akcent na św. Józefa, usuwamy trochę w cień Matkę Najświętszą. Nie. Chcemy w tym roku iść do Jezusa - i przez Niego do Boga Ojca w Trójcy Świętej przez wstawiennictwo św. Józefa,  Matki Najświętszej i Księdza Prymasa

- wyjaśnił.

Kard. Nycz przypomniał, że kiedy Stefan Wyszyński został biskupem w Lublinie, za hasło swojej posługi obrał słowa: "Soli Deo" (Jedynemu Bogu - łac.), a kiedy już został Prymasem Polski, coraz częściej w przemówieniach dodawał: "Per Mariam", co znaczy: przez Maryję.

Jestem głęboko przekonany, że tegoroczne pielgrzymowanie  będzie właśnie takim głębokim Bożym przypominaniem tej podstawowej prawdy o kulcie Matki Najświętszej. Sam Prymas Wyszyński był mocno Chrystocentryczny i  nastawiony na Pana Jezusa oraz przez Niego na Ojca Niebieskiego

- zaznaczył.

Metropolita warszawski apelował, aby pątnicy potraktowali pielgrzymkę jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji. "Potrzeba Polsce w tym czasie ponadczasowych patronów nowych, jakimi będą kard. Wyszyński i matka Róża Czacka" - stwierdził.

O, co przez ich wstawiennictwo powinniśmy prosić Boga w Trójcy Jedynego? Aby dał Polsce - mimo, że nie zawsze tego chcemy, a często nie chcemy, obdarzył Polskę darem jedności i zgody, której nam tak brakuje na każdym poziomie naszego życia - narodowym, państwowym, a czasem sąsiedzkim i rodzinnym

- podkreślił kard. Nycz.

Hierarcha dodał, że prosić należy o nowe powołania. "Począwszy od najważniejszych i najliczniejszych: powołań do świętego życia małżeńskiego - mówię to w tym szczególnym sanktuarium życia, jakim jest ten kościół. Ale także powołań zakonnych, których Kościołowi zawsze brakowało i dziś potrzeba w sposób szczególny, powołań kapłańskich" - podkreślił.

Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka została zapoczątkowana w 1717 r. i wyróżnia ją to, że pielgrzymuje nieustannie i w sposób nieprzerwany - odbywała się nawet w czasach zaborów i podczas wojny. Trasa WPP liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej też świętem Matki Bożej Zielnej. W tym roku pielgrzymi będą szli w 22 autonomicznych grupach. W każdej na dzień dzisiejszy limit wynosi 300 osób, nie wliczając osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID–19.

Przeczytaj także:

Fot. PAP/Piotr Nowak

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter