15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

127. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbe

Ocena: 5
382

Mija 127 rocznica urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbe, pierwszego polskiego męczennika okresu II wojny światowej wyniesionego na ołtarze.

fot.https://pl.wikipedia.org

Święty był założycielem Rycerstwa Niepokalanej oraz miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, Radia Niepokalanów i najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby w 1939 roku).

Z tej okazji w niepokalanowskiej Bazylice o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta rozpoczynająca czas przygotowania do jubileuszu 100-lecia „Rycerza Niepokalanej”. Ojciec Mirosław Kopczewski z Klasztoru w Niepokalanowie powiedział, że „dziękujemy Panu Bogu za dar Jego osoby. W tym dniu chcemy rozpocząć roczne przygotowania do 100-lecia wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”. To pismo ma zasadniczy cel: zdobyć wszystkich dla Chrystusa przez Niepokalaną”.

Franciszkanin dodaje, że „szczególnie świętemu Maksymilianowi zależało na wrogach Kościoła, na masonach, na tych, którzy odrzucili Pana Boga. Nie mógł zrozumieć, jak można odrzucić Pana Boga, który Jest Miłością. Dlatego postanowił robić wszystko, żeby te osoby ratować, żeby do nich docierać”. Święty Maksymilian Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w KL Auschwitz w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka – ojca rodziny, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę z obozu jednego z więźniów.

Chcemy poprzez dzieło świętego Maksymiliana pobudzać wiernych i wszystkich ludzi do świętości. Święty Maksymilian to bardzo wyjątkowy święty. Gdy chodził bardzo chory w Zakopanem i nie wiadomo było, czy przeżyje, jeszcze jako młody ksiądz wtedy, chodził i śpiewał „niedługo ujrzę, Ją, Niepokalaną, Panią mą Niebieską"

– mówi franciszkanin ojciec Mirosław Kopczewski.

O.Kopczewski podkreślił, że Maksymilian nie bał się śmierci, on wierzył, że kiedy przyjdzie czas, to Matka Boża wyjdzie do niego na spotkanie. Dlatego był Jej rycerzem. Jej oddał całe życie. Chcemy też innych zachęcać, żeby nie bali się zawierzyć Matce Bożej, tak jak on, wszystkiego, co mają. Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie koncentruje się na kontynuacji dzieła świętego Maksymiliana Kolbe. Wydaje czasopisma takie jak: „Rycerz Niepokalanej”, „Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Młodych”. Publikuje także książki z zakresu mariologii, franciszkanizmu oraz historii świętych.

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 40 tysięcy egzemplarzy i jest dostępny zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej. Na życzenie czytelników od lutego jest planowane uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio.Ojciec Maksymilian Kolbe był beatyfikowany w 1971 roku, następnie kanonizowany jako męczennik przez papieża św. Jana Pawła II w Rzymie w 1982 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter