17 listopada
niedziela
Salomei, Grzegorza, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

100. rocznica śmierci św. Franciszka Marto, wizjonera z Fatimy

Ocena: 0
648

4 kwietnia przypada setna rocznica śmierci św. Franciszka Marto, uczestnika objawień w Fatimie. Wczoraj tysiące pielgrzymów modliły się przy grobie małego świętego w bazylice fatimskiej.

Na zdjęciu Trójka dzieci z Fatimy, Łucj Santos, Hiacynta i Franciszek Marto / fot. Przypisywane Joshua Benoliel / Public Domain / Link

Jak poinformowało biuro prasowe Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, Franciszek Marto wspominany będzie nie tylko podczas najbliższej, pierwszej soboty miesiąca, ale również w niedzielę, na którą zaplanowano m.in. koncert. W godzinach popołudniowych w bazylice pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajduje się grób małego wizjonera, wystąpi portugalski chór Lusiovoce. Z kolei wieczorem odbędzie się w sąsiedztwie domu, w którym mieszkał św. Franciszek Marto, konferencja dotycząca życia małego fatimskiego wizjonera.

Św. Franciszek Marto zmarł 4 kwietnia 1919 r. na zapalenie płuc w wieku niespełna 11 lat. W 1952 r. jego ciało zostało przeniesione z parafialnego cmentarza w Fatimie do miejscowej bazyliki. Spoczywają tam także dwie inne uczestniczki objawień z 1917 r.: Łucja dos Santos oraz siostra Franciszka Marto, Hiacynta.

Rodzeństwo Marto zostało beatyfikowane w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Uroczystość ta miała miejsce w Fatimie w dniu 13 maja, w którym obchodzone jest święto Matki Bożej Fatimskiej. W tym samym dniu w 2017 r. Franciszek i Hiacynta zostali ogłoszeni świętymi przez papieża Franciszka. Uroczystość również odbyła się na terenie portugalskiego sanktuarium.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 XI

Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Dziś w Kościele:
niedziela XXXIII tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ml 3,19-20a; Ps 98 (97),5-9; 2Tes 3,7-12; Łk 21,5-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -