16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie św. Szczepana - diakona, pierwszego męczennika

Ocena: 5
960

26 grudnia w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika, o którym wspomina Pismo Święte w Nowy Testamencie.

Fot. Wikipedia, Miezian - Praca własna,CC BY 3.0

Z fragmentów Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że był on jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do opieki nad wdowami i ubogimi (Dz 6, 1-6). Pełne charyzmatycznego przesłania kazania św. Szczepana sprawiły, że naraził się starszyźnie żydowskiej, która podjudziła lud. Sanhedrynowi przedstawiono fałszywych świadków i oskarżono Szczepana o bluźnierstwo przeciw Świątyni i Prawu. Zaraz po rozprawie tłum wyciągnął młodego diakona za miasto i tam, blisko Bramy Damasceńskiej i ukamienował za wiarę. Dlatego katolicy we wspomnienie tego świętego modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. Kult pierwszego diakona i męczennika rozkwitł natychmiast po jego śmierci. Jednak na skutek prześladowań chrześcijan, zapoczątkowanych właśnie przez śmierć Szczepana, nastepnie w wyniku najazdu Rzymian i innych nieszczęść, zapomniano o jego grobie. Dopiero w 415 roku. św. Lucjan miał sen, w którym ukazał mu się Gamaliel - nauczyciel św. Pawła pokazując miejsce złożenia szczątków św. Szczepana w Kifaz-Gamla. W tym miejscu biskup Jerozolimy – Jan wystawił murowaną bazylikę, a drugą w miejscu, gdzie św. Szczepan był ukamienowany. Potem szczątki świętego znalazły się w Konstantynopolu, a w 560 dotarły do Rzymu, gdzie umieszczono je w bazylice św. Wawrzyńca za Murami.

Ikonografia przedstawia świętego najczęściej w scenie kamienowania lub jako młody diakon, w dalmatyce, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie. W kraju Karolingów, a następnie w innych państwach zachodnich i północnych, św. Szczepan stał się patronem koni, dlatego 26 grudnia święcono owies. Ma on symbolizować zarówno kamienie spadające na pierwszego męczennika, jak i troskę rolników o dobre plony. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nosi jego imię w wielu krajach. Natomiast w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach Wspólnoty Brytyjskiej jest to tzw. „Boxing Day”, przy czym wiąże się to nie z boksem jako dziedzina sportu, ale z pudłem: „box”, czyli pudło, nawiązuje do starej tradycji, kiedy to służba i doręczyciele, jak dostawcy węgla czy listonosze, na Boże Narodzenie otrzymywali prezenty zapakowane w pudełka. Obecnie w tym dniu wszelkiego rodzaju dostawcy oraz śmieciarze otrzymują specjalne napiwki. Boxing Day ma też zupełnie inne znaczenie i wiąże się bezpośrednio ze św. Szczepanem: jako diakon był on posłany do opieki nad ubogimi. Na tę pamiątkę w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia otwierane są w kościołach puszki, w których składana jest jałmużna na pomoc biednym, którzy ją wtedy otrzymują. Coraz powszechniejszy w krajach anglosaskich staje się zwyczaj, aby w Boxing Day pójść na mecz piłki nożnej, rugby, wyścigi konne albo na inne wydarzenie sportowe, bo „przecież św. Szczepan jest również patronem koni i powożących”. Pierwszy męczennik, czyli Protomartyr, jest patronem woźniców, stangretów, stajennych, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, stolarzy, bednarzy. Wzywany jest w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.

Ponad 80 miejscowości w Polsce swoją nazwę wywodzi od imienia św. Szczepana. Jest wśród nich jest Szczepanów – wieś, w której urodził się św. Stanisław Biskup i Męczennik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter