28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Warszawa wielu wyznań" - informator o religiach i wyznaniach mieszkańców stolicy

Ocena: 0
429

Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało informator o religiach i wyznaniach warszawiaków. Informator „Warszawa wielu wyznań” został udostępniony w formie online, a skorzystać z niego mogą urzędniczki i urzędnicy oraz wszystkie zainteresowane osoby.

Fot. Ewelina Lach

Informator „Warszawa wielu wyznań” powstał w celu zapewnienia pracownikom instytucji publicznych m.st. Warszawy swobodnego dostępu do podstawowej wiedzy o religiach i wyznaniach mieszkańców Warszawy. Celem tej publikacji jest zwrócenie uwagi na różnorodność, a precyzyjniej – wielowyznaniowość mieszkańców Warszawy oraz podkreślenie wagi kwestii religijnych, tak istotnych dla wielu członków naszej społeczności.

Warszawa jest miastem, którego siłą jest różnorodność mieszkańców

– mówi o publikacji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Potencjał warszawiaków, na który składa się także ich pochodzenie, wartości oraz bogactwo doświadczeń sprawia, że nasze miasto ciągle się rozwija. Wzajemny szacunek i dialog są niezbędne, abyśmy jako mieszkańcy czuli się ze sobą dobrze i rozumieli, że jesteśmy potrzebni sobie nawzajem. Życie miasta to dynamiczna sieć nieustannych spotkań, w tym spotkań wymagających oswajania niepewności rodzącej się z kontaktu z tym, co dla nas nowe

– mówi prezydent stolicy.

Jego zdaniem wiedza zawarta w informatorze „Warszawa wielu wyznań” może „zamienić tę niepewność, wyrastającą z kontaktu z tym, co jeszcze nieznane, w radość płynącą z poznania i owocnego spotkania”.

Niniejszy informator ma na celu przybliżenie warszawskich mniejszości religijnych przede wszystkim pracownikom instytucji publicznych, którzy w swojej codziennej pracy, m.in. w urzędach czy szpitalach, spotykają osoby z różnych kręgów kulturowych i wyznaniowych. Jednak skorzystać z niego mogą wszyscy zainteresowani warszawiacy. Oprócz członków wspólnot zakorzenionych w stolicy od setek lat, do Warszawy trafia także wielu zupełnie nowych przybyszów z różnych stron świata – w informatorze znajdują się praktyczne wskazówki, mogące pomóc odnaleźć się tym osobom w naszym mieście

– dodaje prezydent miasta.

Główna część publikacji to informacje przygotowane przez organizacje religijne działające w Warszawie, opis danej religii i wyznania, ale także praktyczne wskazówki dotyczące zwyczajów, diety, świąt, uwarunkowań kulturowych oraz kontakty do instytucji wyznaniowych.

Informacje zostały opracowane i przekazane przez: Archidiecezję Warszawską Kościoła Rzymskokatolickiego, Diecezję Praską Kościoła Rzymskokatolickiego, Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, Kościół Greckokatolicki w Polsce, Muzułmański Związek Religijny w RP, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Polską Unię Buddyjską, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Ruch Ewangeliczna Polska, Związek Wyznaniowy Hindu Bhavan Mandir w RP oraz Związek Wyznaniowy Singh Sabha Gurudwara w RP.

W dzisiejszym świecie miasto jest miejscem, w którym odbywa się ciągła interakcja między osobami, kulturami i poglądami. Warszawa tworzy przestrzeń i zachęca do dyskusji o wartościach, jakimi kieruje się wspólnota. Informator „Warszawa wielu wyznań” pozwala mieszkańcom zobaczyć się nawzajem, dostrzec elementy tożsamości, które nas łączą i jednocześnie pięknie odróżniają od siebie. Inspirację czerpiemy z nauczania o godności każdej osoby i spotkania międzyreligijnego w Asyżu, które w 1986 zapoczątkował Jan Paweł II w celu budowy trwałego pokoju

– mówi Michał Senk, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, pomysłodawcy publikacji.

Działanie jest realizowane w ramach programu wykonawczego „Wspólnota” strategii #WARSZAWA2030.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

Informator można pobrać na stronie https://um.warszawa.pl/-/warszawa-wielu-wyznan

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter