29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ruszają zapisy do warszawskiej pielgrzymki na Jasną Górę

Ocena: 0
705

W niedzielę ruszają zapisy do 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, która wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. – W poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób – powiedział  kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk.

fot. Foter.com, Ania i Artur Nowaccy via Foter.com / CC BY-SA

Jak poinformował PAP o. Tomczyk, zapisy odbywać się będą w warszawskim kościele pw. Ducha Św. przy ul. Długiej 3, w godzinach 9-19. – Istnieje też możliwość zapisu przez stronę internetową www.paulini.com.pl – dodał.

– W pielgrzymce może wziąć udział każdy. Idą z nami rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze; ważny jest tylko motyw wiary – to nie jest zwykła wycieczka ani przemarsz turystyczny – zaznaczył paulin. Dodał, że w poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób – w tym roku organizatorzy przewidują podobną liczbę. Uczestnicy są podzieleni na grupy, których jest 23 – każda o innym profilu. "Są grupy, w których dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze, młodzież, studenci, grupy z konkretnych parafii; jest cała mozaika  – powiedział o. Tomczyk.

Jak zaznaczył, każdy dzień na pielgrzymce jest inny, ale pewne elementy są stałe. – Wstajemy bardzo wcześnie rano, czasami o czwartej, czasem o piątej – to zależy od długości trasy przewidzianej na konkretny dzień. Centralnym punktem dnia jest poranna msza św. polowa, odprawiana na placu, na łące, czasem w lesie. Codziennie są też stałe punkty: medytacja Pisma Świętego, różaniec, droga krzyżowa, godzinki do Matki Bożej. Ważnym punktem są tematyczne konferencje, nawiązujące do hasła tegorocznej pielgrzymki – +Maryja naszą Królową+ – poinformował o. kierownik.

Wyjaśnił, że hasło nawiązuje do tegorocznego jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu MB Częstochowskiej, która miała miejsce 8 września 1717 r. na Jasnej Górze. – To była pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej poza Watykanem, a więc wielkie wyróżnienie dla polskiego Kościoła. Dekret koronacyjny podpisał osobiście papież Klemens XI. Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, chcemy się do nich przygotować – przyznał.

Jak podkreślił o. Tomczyk, na pielgrzymkę warto zabrać ze sobą rzeczy osobiste, odzież dostosowaną do zmiennych warunków pogodowych, coś przeciwdeszczowego ale i chroniącego przed słońcem, czyli kremy z mocnym filtrem, spodnie długie i krótkie, ale – jak informują organizatorzy – co najmniej do kolan, oraz sprzęt biwakowy: śpiwór, karimatę, menażki i miskę. Warto też mieć latarkę, budzik i igłę z nitką. – Najważniejsze są wygodne i rozchodzone buty – dziennie pielgrzymi pokonują ok 30 km – zaznaczył paulin.

Dodał, że warto mieć ze sobą namiot. – Są postoje, gdzie nocleg jest zapewniony ale są i takie, gdzie nocujemy na łące czy w ogrodzie – wtedy namiot jest konieczny – powiedział. Jak dodaje o. Tomczyk podczas pielgrzymki istnieje możliwość nabyć artykułów spożywczych.

Wyjaśnił, że dla każdego uczestnika, pielgrzymka jest "niezapomnianym przeżyciem". – Dla mnie osobiście jest odnowieniem sił ducha, odnowieniem wiary, ale też daje głębokie poczucie bycia we wspólnocie, doświadczenia braterstwa. Tutaj nie używamy zwrotów "pan", "pani", ale wszyscy mówimy do siebie: "siostro" i "bracie" – zaznaczył rozmówca PAP.

Jak podkreślił o. Tomczyk, pielgrzymka jest obrazem życia człowieka. – Jesteśmy Kościołem, który codziennie pielgrzymuje ku wieczności. Często ludzie używają sformułowania +rekolekcje w drodze+. Uważam je za bardzo trafne" – dodał. Zaznaczył, że każdy pielgrzym niesie ze sobą intencję – swoją własną albo cudzą. "Pielgrzymi idą w intencji tego, co dla nich najważniejsze – uzdrowienia z choroby, dzieci, rodzeństwa,  nawrócenia kogoś bliskiego, rozeznania powołania, wynagradzania za grzechy własne i innych, znalezienia męża czy żony, ojczyzny – wyjaśnił.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Co roku szlak pieszo przebywa ponad 120 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach.

Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego – w podzięce za ustąpienie zarazy panującej w mieście od 1707 r. Od tamtej pory dzień ten jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter