1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Po śmierci ojców Zbigniewa i Michała narodziłam się na nowo"

Ocena: 4
2284

Moje życie dzieli się na przed i po śmierci ojców Tomaszka i Strzałkowskiego – mówi s. Berta Hernandez, która jest jedynym świadkiem uprowadzenia błogosławionych męczenników z Pariacoto. Na zaproszenie franciszkanów zakonnica przebywa w Polsce. To jej pierwsza wizyta w ojczyźnie zamordowanych w Peru kapłanów.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Peruwiańska zakonnica była świadkiem porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Od początku ewangelizowała z franciszkanami w Andach. „Po śmierci naszych ojców narodziłam się na nowo. Moje życie nabrało kształtu i zmieniło się” - wyznała podczas spotkania z dziennikarzami s. Hernandez. „Zdaję sobie sprawę z tego, co widziałam, czego byłam świadkiem i to mnie zobowiązuje. Widzę, że wzmocniło to moją wiarę” - dodała.

Zakonnica przyznaje, że na co dzień czuje ich obecność. „To są błogosławieni, którzy działają od razu, nie czekają. Nieraz ich o coś proszę i od razu otrzymuję. Aż się wierzyć nie chce, że tak uważnie mnie wysłuchują” - podkreśliła.Spotkanie s. Hernandez z dziennikarzami odbyło się w kaplicy Męki Pańskiej w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W tej kaplicy męczennicy z Pariacoto wiele razy modlili się podczas swoich studiów w Krakowie. Tu przechowywane są relikwie bł. Anieli Salawy, którą papież Jan Paweł II beatyfikował na krakowskim Rynku 13 sierpnia 1991 roku, cztery dni po męczeńskiej śmierci polskich franciszkanów. Ich relikwie również umieszczone są w ołtarzu kaplicy Męki Pańskiej. W tym miejscu z rodzeństwem męczenników spotkał się papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

S. Berta Hernandez weźmie w czwartek udział w Mszy św. w liturgiczne wspomnienie błogosławionych franciszkanów. Tego dnia o 18.00 spotka się z krakowianami. Zakonnica odwiedziła już Zawadę k. Tarnowa, rodzinną miejscowość bł. Zbigniewa, Łękawicę, skąd pochodził bł. Michał oraz Rychwałd k. Żywca.W najbliższą niedzielę po Mszach św. będzie głosić świadectwo w kościele franciszkanów w Legnicy, a w poniedziałek odwiedzi Wrocław.

Trzej misjonarze krakowskiej prowincji franciszkanów oficjalnie rozpoczęli swoją misję w Pariacoto 30 sierpnia 1989 roku, w święto św. Róży z Limy. O. Jarosław Wysoczański, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek dotarli do misji w Peru z małymi środkami materialnymi. Wierni swojemu powołaniu misyjnemu organizowali posługę zgodnie ze wskazaniami duszpasterskimi wyznaczonymi przez biskupa miejsca. Żyli wśród ludzi i głosili Słowo Boże. Misja ta polegała na organizowaniu i prowadzeniu szkoły katechetycznej, odwiedzinach wspólnot, przygotowaniu do sakramentów. Podstawowym celem było odpowiadanie na codzienne potrzeby, zwłaszcza ludzi najbiedniejszych.

Bracia prowadzili działalność, która obejmowała edukację, opiekę społeczną, ewangelizację, katechezę oraz inicjatywy kulturalne i rekreacyjne.Dzięki wsparciu organizacji krajowych i międzynarodowych, misjonarze przyczynili się do zaopatrzenia okolicznych wiosek w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne oraz tworzenia programu profilaktyki i opieki zdrowotnej.W czerwcu 1991 r. jeden z braci pracujących w Pariacoto, o. Jarosław Wysoczański wyjechał na wakacje do Polski. Dwa miesiące później zabici zostali jego współbracia, którzy pozostali w Pariacoto.

9 sierpnia po Mszy św. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali oddzielnie wyprowadzeni z klasztoru. Wprowadzono ich do samochodu razem z siostrą Bertą Hernandez, Służebnicą Najświętszego Serca Pana Jezusa, która znalazła się tam z własnej woli. Przed przekroczeniem mostu, prowadzącego do Cochabamba i Huaraz, terroryści wyrzucili brutalnie zakonnicę z pojazdu, podpalili most i wywieźli Braci do miejsca zwanego Pueblo Viejo, w pobliżu cmentarza. O. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i w głowę. Razem z nimi zabito burmistrza Pariacoto, Justina Masa.Misjonarze zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 października

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie świętych Aniołów Stróżów 
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych;
albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują
się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18, 1-5. 10+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter