29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Piękno sztuki jednoczy Boga, człowieka i stworzenie w jedną symfonię"

Ocena: 0
2047

– Kontemplacja wielkich dzieł sztuki, w których wyraża się wiara, pomaga nam odkryć na nowo, co tak naprawdę liczy się w życiu – mówił papież na audiencji dla stowarzyszenia sponsorów Muzeów Watykańskich.

fot. pixabay.com/CC0

– Sztuka chrześcijańska pozwala nam bowiem zagłębić się w nas samych, a zarazem wynosi człowieka ponad niego, do Miłości, która nas stworzyła, do Miłosierdzia, które nas zbawia, do Nadziei, która nas czeka – mówił papież

Głównym zadaniem stowarzyszenia sponsorów Muzeów Watykańskich jest zabieganie o należytą renowację znajdujących się w Watykanie arcydzieł sztuki.

Franciszek zauważył, że członkowie tego stowarzyszenia idą śladem wielu ludzi, którzy na przestrzeni wieków zapisali się w historii Kościoła właśnie dzięki sztuce. Sponsorowali oni freski i sarkofagi w katakumbach, wielkie katedry romańskie i gotyckie, dzieła Michała Anioła, Raffaella, Berniniego czy Canovy – mówił Papież.

– Sztuka była i nadal pozostaje najlepszym sposobem, lepszym niż liczne słowa i idee, by dojść do wiary, bo dzieli z wiarą tę samą drogę: drogę piękna – powiedział Ojciec Święty. "Piękno sztuki korzystnie wpływa na życie i tworzy wspólnotę: jednoczy bowiem Boga, człowieka i stworzenie w jedną symfonię; łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; przyciąga do jednego miejsca i skupia w jednym punkcie spojrzenia różnych ludzi i odległych narodów".

Franciszek zwrócił też uwagę na szczególną rolę sztuki w naszym niespokojnym świecie, tak bardzo rozdartym i oszpeconym przez egoizm i logikę władzy. – Dziś, może jeszcze bardziej niż w przeszłości, jest ona powszechną potrzebą, stanowi bowiem źródło harmonii i pokoju – dodał Papież.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter