28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarty konkurs teologiczny dla osób niebędących teologami

Ocena: 0
479
"Otwarty Konkurs Teologiczny jest próbą zachęcenia jeszcze większej liczby osób do poważniejszego zainteresowania się teologią, a w tym roku szczególnie do zastanowienia się nad tajemnicą Kościoła" - mówi o. Paweł Klimczak OP. 25 stycznia krakowska Fundacja "Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii" ogłosiła konkurs na pracę pisemną na temat: "Co to znaczy, że Kościół jest potrzebny do zbawienia?". Jego celem jest zainteresowanie teologią szerszego grona osób, a uczestnikami mogą zostać wszystkie osoby pełnoletnie, które nie studiowały teologii.
fot. pixabay.com/CC0

- Z zamiarem zorganizowania konkursu nosiliśmy się już od jakiegoś czasu. Co roku, w ramach Studium ogłaszaliśmy taki wewnętrzny konkurs biblijny, polegający na egzegezie wybranego fragmentu Pisma. Chętnych nigdy nie brakowało, a przy tym okazywało się, że pisemna forma sprawdzenia swojej wiedzy przypadła do gustu wielu osobom. W tym roku postanowiliśmy zatem otworzyć się szerzej i zaprosić do rywalizacji wszystkich chętnych. Jeszcze nie wiemy z jakim zainteresowaniem spotka się ta inicjatywa, ale wydaje się, że w Polsce coraz więcej osób szuka zrozumienia wiary, argumentów, wiedzy. A zatem czemu nie spróbować, nie zachęcić, nie zaproponować tego rodzaju rywalizacji? Jednym z celów Fundacji jest własnie popularyzacja teologii - mówi KAI Anna Wojna, współpracownika Fundacji i koordynatora konkursu.

Od 2011 roku przy krakowskim klasztorze dominikanów funkcjonuje Studium Filozofii i Teologii, w ramach którego, podczas czternastu sobotnich zjazdów, uczy się kilkaset osób rocznie. Cztery lata nauki obejmują zajęcia z zakresu filozofii, metafizyki, eklezjologii, eschatologii, patrystyki, liturgiki, egzegezy biblijnej, teologii dogmatycznej, elementów historii Kościoła, teologii moralnej, filozofii Boga i in.

- Z biegiem lat zainteresowanie zajęciami w naszym Studium wcale nie maleje i co roku zapisuje się na nie ok. 160 nowych osób przyjeżdżających na nie specjalnie nawet z odległych stron. To pokazuje jak wiele osób poszukuje dzisiaj zrozumienia prawd wiary, poszukuje wiedzy i próbuje jej szukać na poważnie. Co ciekawe, naszymi studentami są osoby w bardzo różnym wieku, z różnorakim wykształceniem, począwszy od uczniów w wieku licealnym po osoby będące już na emeryturze - mówi o. Paweł Klimczak, dominikanin, Prezes Fundacji. - Otwarty Konkurs Teologiczny jest zatem próbą zachęcenia jeszcze większej liczby osób do poważniejszego zainteresowania się teologią, a w tym roku szczególnie do zastanowienia się nad tajemnicą Kościoła - dodaje.

Prace można nadsyłać do 30 kwietnia, a ogłoszenie wyników połączone z debatą na temat, który jest przedmiotem Konkursu, nastąpi 16 czerwca w Krakowie. Na zwycięzców czekają nagrody.

- Kościół wciąż jest dla nas tajemnicą. Poznajemy go, wiemy jak działa, dostrzegamy jego świętość i grzeszność, doświadczamy płynącej przez Kościół łaski, ale ta tajemnica wciąż jest przed nami; jesteśmy w niej zanurzeni, a jednocześnie wciąż widzimy niejasno. Byłoby wspaniale, gdybyśmy otrzymali prace, które po pierwsze będą współczesne, tzn. takie, których autorzy spróbują spojrzeć na Kościół żyjący dzisiaj, tu i teraz. Po drugie, czekamy na ciekawe argumenty, wywiedzione oczywiście z Tradycji i wierne doktrynie, ale może na nowo odczytane, na nowo ujęte, a może w ogóle nowe? Bardzo zależy nam po prostu na prawdziwej dyskusji, na tym, by ten konkurs mógł realnie przysłużyć się Kościołowi, wzrostowi wiary, poszukiwaniu Prawdy. Z tego również powodu, na zakończenie zmagań, zaplanowaliśmy debatę na zadany temat. Ufamy, że będzie interesująca i w jakimś sensie życiodajna - tłumaczy Anna Wojna.

Szczegółowe wymagania i zasady związane z udziałem w konkursie zawarte są w Regulaminie, który znajduje się tutaj na stronie Studium: https://dsft.dominikanie.pl/konkurs/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter