20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Ostatni dzwonek" do skorzystania z Komunii św. Wielkanocnej

Ocena: 5
2700

Wraz z przypadającą w tym roku 7 czerwca Niedzielą Trójcy Świętej kończy się okres przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej. Katechizm Kościoła Katolickiego nakazuje, by wierni przynajmniej raz w roku spowiadali się, a w czasie wielkanocnym przyjęli Komunię św. Warto więc nie przespać ostatnich dni na pojednanie się z Bogiem i przyjęcie Ciała Chrystusa.
Nie dotyczy to diecezji (archidiecezji poznańskiej i kaliskiej), gdzie ze względu na epidemię koronawirusa czas Komunii św. Wielkanocnej został przedłużony do Święta Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2020 roku.

Kościół wskazuje, że chociaż obowiązek corocznej spowiedzi św. nie jest związany z żadnym okresem liturgicznym, to nieprzyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. Dlatego przyjęło się, że spowiadamy się przed Wielkanocą, by święta Wielkiej Nocy przeżyć w stanie łaski uświęcającej i móc przystąpić do Komunii św.

Okres Wielkanocy to czas od Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła jednak w 1985 roku, że okres, w którym obowiązuje czas przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej będzie trwał do Niedzieli Trójcy Świętej, w więc jeszcze przez tydzień dłużej. Warto więc - szczególnie gdy chodzimy do spowiedzi rzadko - skorzystać z możliwości uniknięcia popełnienia grzechu ciężkiego i rzutem na taśmę w tych dniach pojednać się sakramentalnie z Bogiem oraz przystąpić do Komunii św.

Aby to wiernym ułatwić, w wielu polskich parafiach organizuje się specjalne okazje do spowiadania się, zwłaszcza, że przed nami pierwszy piątek miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Dlatego warto zauważyć cenną inicjatywę organizowaną w diecezji tarnowskiej.

"Ostatni dzwonek" ma na celu zachętę i organizowanie w kościołach okazji do wyspowiadania się i przyjęcia Komunii św. dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli tego uczynić w okresie wielkanocnym.

Inicjatywa obejmie dwa dni, w których chcemy wynagradzać za nasze grzechy Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

- mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wskazuje on uwagę, że "przez wiele dni, kiedy ze względu na epidemię koronawirusa niemal całkowicie zamknęliśmy się w naszych domach, ograniczając wyjścia do niezbędnego minimum". To z kolei spowodowało, że wiele osób dotąd nie skorzystało z sakramentalnej spowiedzi. Jednocześnie w związku z epidemię "przestraszyliśmy się niebezpieczeństwa. Widmo choroby i śmierci zajrzało nam głęboko w oczy".

Kapłan przypomniał z drugiej strony słowa papieża Franciszka, że czas pandemii jest wyjątkową szansą na gruntowne przemyślenie swojego życia i osobiste nawrócenie.

Być może Bóg dał nam ten czas, żebyśmy się opamiętali. Ale każdą – nawet największą szansę – można zmarnować. Tu nic nie działa na zasadzie automatu. Świat po pandemii wcale nie musi być lepszy. Wręcz przeciwnie, może stać się nawet gorszy. Podobnie jest z każdym z nas. Po pandemii wcale nie musimy być lepsi. To, jacy będziemy zależy od naszego osobistego nawrócenia. To już ostatni dzwonek. Przejmiemy się nim?

- dodaje ks. Dąbrówka. I gorąco zachęca, by możliwość ponownego przychodzenia do kościoła wykorzystać właśnie na przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania oraz do jeszcze wielkanocnej Komunii św.

++++++++++++

Ze względu na trwającą wciąż epidemię koronawirusa wiele osób może jednak nadal nie zdecydować się na wyjście z domu i sposobność spowiedzi. Tym wszystkim Kościół przypomniana, że "w takim przypadku wierny jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter