1 grudnia
czwartek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II nas prowadzi i strzeże". Franciszek dziękuje za pontyfikat Papieża Polaka

Ocena: 0
2118

„Niech nauczanie, przykład świętości i wstawiennictwo św. Jana Pawła II nas prowadzi i strzeże w codziennej, czasem trudnej wędrówce po drogach Pana!” - powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Wcześniej Franciszek spotkał się z pielgrzymami z archidiecezji krakowskiej, którzy przybyli wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i abp. Markiem Jędraszewskim.

fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Witam polskich pielgrzymów. Zanim przyjechałem na plac, miałem możność pozdrowić uczestników pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej, którzy przybyli do Rzymu z okazji 40-lecia wyniesienia Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Teraz chcę pozdrowić wszystkich Was, tu obecnych i waszych rodaków. Razem z wami dziękuję Chrystusowi, Panu czasów, że zechciał powołać z waszej ziemi tego wielkiego Papieża i powierzył mu zadanie wprowadzenia Kościoła w nowe tysiąclecie. Jego nauczanie, przykład świętości i wstawiennictwo niech nas prowadzi i strzeże w codziennej, czasem trudnej wędrówce po drogach Pana! Z serca wam błogosławię!

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest piątemu przykazaniu: nie zabijaj. Przykazanie to, z jego zwięzłym i kategorycznym sformułowaniem, wznosi się jak mur w obronie podstawowej wartości: wartości życia. W dzisiejszym świecie przejawem pogardy dla życia są wojny, różnorakie formy wyzysku człowieka, spekulacje nad stworzeniem, kultura odrzucenia czy systemy, które podporządkowują ludzką egzystencję korzyściom ekonomicznym. Pogarda dla życia pozwala również na usunięcie ludzkiego istnienia z łona matki w imię ochrony innych praw, podczas gdy akt, który likwiduje niewinne i bezbronne życie w jego rozkwicie nie może być terapeutyczny, kulturalny ani zwyczajnie ludzki. Odrzucenie życia często rodzi się z lęku. Często w dramatycznych przypadkach, na przykład, gdy rodzące się życie niesie niepełnosprawność, rodzice potrzebują prawdziwej bliskości i solidarności, by stawić czoło tej sytuacji, a zamiast tego otrzymują pochopne porady, by przerwać ciążę. Często też pogardę dla życia dyktują bożki tego świata: pieniądze, władza, sukces, podczas gdy jedyną autentyczną miarą wartości życia jest miłość, jaką Bóg je miłuje! Taki jest bowiem sens pozytywny przykazania „nie zabijaj”: Bóg jest „miłośnikiem życia” i wszyscy jesteśmy mu tak drodzy, że dla nas posłał swego Syna. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16).

W dzisiejszej audiencji udział wzięły m.in. Grupy Modlitewne św. Ojca Pio przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, z Gdańska, z Bolesławca, z Kalisza, z Lublina, z parafii pw. Matko Bożej z Tenczyna, z parafii św. Anny z Katowic, z parafii św. Małgorzaty z Nowego Sącza, z parafii św. Ojca Pio z Białegostoku; z parafii św. Ojca Pio z Poznania, z Dortmundu oraz Kolonii (Niemcy).

Obecni byli również m.in. pielgrzymi z parafii św. Andrzeja Apostoła z Szaflar, Narodzenia NMP z Myślenic, Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Kasince Małej, Opieki NMP z Zabierzowa Bocheńskiego, Najświętszej Rodziny z Zakopanego, św. Szymona i Św. Judy Tadeusza – Domowy Kościół – Skawina, Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim (arch. krakowska).

Przybyli też przedstawiciele Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zakopanem, Arcybractwa Miłosierdzia pw. Bogurodzicy NMP z Krakowa oraz pracowników Poczty Polskiej z Tarnowa, Nowego Sącza i Krakowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Czwartek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter