18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Na skrzyżowaniu dróg". Nowa książka o. Andrzeja Koprowskiego SJ

Ocena: 0
1173

To jest próba pokazania chrześcijaństwa językiem, jakim Kościół mógłby mówić do współczesnego człowieka – tak o albumie pt. "Na skrzyżowaniu dróg (Ekklesia). Jak Jezus Chrystus DLA NAS tworzył SWÓJ Kościół" mówił jego współautor, o. Andrzej Koprowski SJ.

fot. materiały prasowe

Publikacja została w poniedziałek zaprezentowana przez Katolicką Agencję Informacyjną w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

O skutecznym głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie mówili uczestnicy konferencji prasowej poświęconej prezentacji albumu pt. "Na skrzyżowaniu dróg (Ekklesia). Jak Jezus Chrystus DLA NAS tworzył SWÓJ Kościół" autorstwa o. Andrzeja Koprowskiego SJ i o. Francesco Rossi de Gasperisa.

W spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie KEP wzięli udział o. Andrzej Koprowski SJ, a także o. Artur Filipowicz SJ – etyk, profesor Bobolanum, Boguław Spurgiasz – z wydawnictwa Kontrast, nakładem którego ukazała się publikacja i Dorota Abdelmoula – dziennikarka KAI i b. rzecznik prasowa Światowych Dni Młodzieży.

Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Po krótkim przypomnieniu biografii autora podkreślił, że "książka pełni rolę przewodnika po głównych zagadnieniach chrześcijaństwa w kontekście współczesności, z sięgnięciem do źródeł biblijnych".

Jak wyjaśnił podczas prezentacji książki o. Koprowski, troska o skuteczne przepowiadanie Ewangelii we współczesnym świecie była jedną z inspiracji przyświecającej tworzeniu albumu.

– Klimaty narastające od Oświecenia, przez ideologie XX w., a dziś przez siłę przyciągania konsumpcyjnego podejścia do życia sprawiły, że jesteśmy jakby w narożniku: pełni dobrej woli w rozmowach, także w mediach katolickich, staramy się pokazać, że chrześcijaństwo "jest do zaakceptowania", że da się pogodzić z rytmem i modami współczesnego świata, że uwypukla prymat człowieka. Ale wszystko to robimy tak, jakby Pana Boga w świecie nie było. Tu jest podstawowy błąd, tu jest podstawowy brak, podstawowa nieumiejętność w przepowiadania Ewangelii. Ukazujemy chrześcijaństwo bardziej godnym, wznioślejszym, ale nadal pozostawiamy to życie w świecie, w którym tak naprawdę jakby Pan Bóg nie istniał – diagnozował trudności związane ze współczesnym głoszeniem Ewangelii.

Zdaniem o. Koprowskiego, chrześcijaństwo nie jest tylko religią. – Jest zapisem historii do nieustannego poszukiwania człowieka, każdej osoby ludzkiej przez Pana Boga. Tym różni się od innych religii. Religia starotestamentowa, żydowska i chrześcijaństwo są zapisem poszukiwania człowieka przez Boga – dodał.

Współautor albumu, odnosząc się do wypowiedzi Doroty Abdelmouli, która zachęcała wszystkich do przeczytania książki, wyjaśnił sposób redagowania swojego dzieła. Mając na uwadze fakt, iż większość ludzi, biorąc do rąk książkę przegląda obrazki, na każdym z nich umieścił tekst, który stanowi "drogowskaz" do zrozumienia fotografii.

O. Artur Filipowicz odpowiedział na pytanie: "Jak książkę odczytują księża jezuici?". Zwrócił uwagę, że publikacja jest "książką jezuicką z krwi i kości". Wyjaśnił, że owocem wieloletniej współpracy autorów jest dzieło stanowiące kwintesencję duchowości ignacjańskiej. – To właśnie ten XVI-wieczny żołnierz, który został mistykiem, swoim sposobem na życie pomógł milionom ludzi odkryć radość, pokój, wolność, a przede wszystkim pomógł doświadczyć Boga w codzienności – mówił kapłan.

Z kolei Dorota Abdelmoula, korzystając z doświadczenia ubiegłorocznych spotkań z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży, zwróciła uwagę, że album jest przewodnikiem, który "doskonale pokazuje potrzeby młodych ludzi w związku z poszukiwaniem wiary, definicji Kościoła i dróg, które łączą młodych z Jezusem i Kościołem".

Bogusław Spurgiasz z wydawnictwa Kontrast podkreślił, że dzięki publikacji mógł "na nowo odczytywać sprawy, które były dla niego znane, o których wiedział". Zaakcentował, że książka jest bardzo praktyczna, gdyż zawiera wiele płaszczyzn, które mogą pomóc duszpasterzom i katechetom jako konspekt w ich pracy dydaktycznej.

Jak zapowiedział wydawca, w ślad za zaprezentowanym dziś albumem, pojawią się kolejne publikacje, pomagające w codziennym pogłębianiu wiary. Jeszcze w tym roku do rąk czytelników zostanie oddany zbiór myśli Ojców Kościoła na każdy dzień wraz z komentarzem o. Koprowskiego.

Spurgiasz zachęcił też do promocji albumu o Kościele, który rozprowadzany jest metodą " door-to-door" dzięki pozytywnym świadectwom kolejnych czytelników.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter