17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jaką jesteśmy glebą?" - papież Franciszek na Anioł Pański

Ocena: 0
1464

Podczas coniedzielnego spotkania z wiernymi przy okazji modlitwy na Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do odczytywanej dziś w liturgii przypowieści o siewcy, który sieje, a ziarno pada na cztery różne rodzaje gleby. Franciszek wyraził także swój smutek z powodu decyzji przekształcenia słynnej Hagii Sophii w meczet.

Fot. PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

O to, jaką jesteśmy glebą, pytał Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Podkreślił, że Słowem Bożym jest sam Chrystus, a zatem przyjęcie Słowa oznacza przyjęcie Jezusa.

Franciszek zaznaczył, że istnieją różne rodzaje przyjmowania Słowa Bożego. Jeden z nich symbolizuje droga, gdzie "natychmiast nadlatują ptaki i zjadają ziarna.

Rozproszenia są wielkim zagrożeniem naszych czasów. Nękani licznymi plotkami, wieloma ideologiami, nieustannymi możliwościami rozrywki wewnątrz i na zewnątrz naszych domów, możemy zatracić smak ciszy, skupienia, dialogu z Panem, tak bardzo, że grozi nam utrata wiary

- przestrzegał Ojciec Święty.

Inną glebą, na którą pada ziarno Słowa Bożego symbolizuje gleba kamienista, gdzie jest mało ziemi.

Tam ziarno szybko kiełkuje, ale wkrótce też wysycha, ponieważ nie może głęboko zapuścić korzeni. To obraz chwilowego entuzjazmu, który pozostaje jednak powierzchowny, nie przyswaja Słowa Bożego. I tak, w obliczu pierwszej trudności, cierpienia, zaburzeń życiowych ta jeszcze słaba wiara się rozpływa, podobnie, jak usycha ziarno, które pada między kamienie

– mówił papież.

Innym razem - jak wskazał - "ziarno Słowa Bożego pada także między ciernie, które w naszym życiu są ułudą bogactwa, sukcesu, trosk i tam jest ono szybko zagłuszane i nie przynosi owoców". Owocuje natomiast tam, gdzie gleba jest żyzna, gdzie słucha się Słowa, przyjmuje i zachowuje w sercu żyjąc nim na co dzień.

W tym kontekście Franciszek przekonywał, że "od samego człowieka zależy, co zrobi z ziarnem Słowa Bożego w swym sercu".

Przypowieść o siewcy jest poniekąd «matką» wszystkich przypowieści, bo mówi o słuchaniu Słowa. Przypomina nam, że Słowo Boże jest ziarnem, które samo w sobie jest owocne i skuteczne, a Bóg rozrzuca je wszędzie szczodrze, bez względu na straty. Takie jest serce Boga!
Każdy z nas jest glebą, na którą pada ziarno Słowa, nikt nie jest wykluczony! Możemy zadać sobie pytanie: jakim jestem rodzajem gleby? Czy przypominam drogę, grunt skalisty, ciernisty krzew? Ale jeśli chcemy, możemy stać się żyzną glebą, troskliwie uprawianą i pielęgnowaną, aby doprowadzić ziarno Słowa do dojrzałości. Jest już ono obecne w naszych sercach, ale sprawienie, by dojrzało zależy od nas, zależy od tego, jak przyjmiemy to ziarno. Często jesteśmy rozproszeni przez zbyt wiele interesów, przez zbyt wiele przynęt i trudno nam rozeznać pośród wielu głosów i wielu słów, Słowo Pana, jedyne, czyniące nas wolnymi

– podsumował papież.

+++++

Po odmówieniu z wiernymi modlitwy „Anioł Pański” papież swą myśl skierował do Stambułu. Przyznał, że myśl o Hagia Sophia bardzo go zasmuca. Pozdrowił także rodziny z Ruchu Focolari oraz przedstawicieli Duszpasterstwa Służby Zdrowia diecezji rzymskiej, którzy byli u boku chorych w okresie pandemii. Przypomniał także, że dziś przypada Międzynarodowy Dzień Morza.

W drugą niedzielę lipca przypada Międzynarodowy Dzień Morza. Serdecznie pozdrawiam wszystkich pracujących na morzu, a zwłaszcza tych, którzy są oddaleni od swoich bliskich i od swej ojczyzny. Pozdrawiam osoby, które zgromadziły się dziś rano w porcie Civitavecchia-Tarquinia na celebracji eucharystycznej. Morze przenosi mnie daleko, myślę o Stambule, o Hagia Sophia i jestem bardzo zasmucony

– mówił do zebranych na placu św. Piotra Ojciec Święty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter