19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wzorzec z Kielc

Ocena: 0
1502

Sevres – ta francuska miejscowość kojarzy się z siedzibą Międzynarodowego Biura Wag i Miar. Właśnie tam powstał znany każdemu wzorzec metra i kilograma. Kielce – to miasto z kolei jest siedzibą najlepszej polskiej drużyny piłki ręcznej.

fot. pixabay.com

Budowany mozolnie i bardzo konsekwentnie klub dziś może być wzorem dla całego polskiego sportu. I nie ma w tym zdaniu nawet cienia przesady. Po prostu w Kielcach powstało coś wyjątkowego jak na polskie warunki. Dzięki działaniom prezesa Bertusa Servasa udało się wielokrotnie pokonać ogromne trudności. Nie raz i nie dwa zdołano uniknąć postawy „nie da się”.

Wystarczy przypomnieć sytuację sprzed czterech lat. Wtedy klub z Kielc miał długi, znalazł się w tarapatach, mówiło się nawet o wycofaniu drużyny z rozgrywek, o upadku, o bankructwie. Pojawiły się postulaty do władz miasta o potrzebne wsparcie. I chociaż nie były to łatwe decyzje, nikt nie chował głowy w piasek.

Podobnie było dwa lata później, gdy – między innymi z powodu pandemii – poważne problemy miała firma prezesa Servasa. To był kolejny bardzo ostry zakręt. Jest jednak coś takiego wokół kieleckiego klubu, co sprawia, że nawet z największych kłopotów udaje mu się wyjść obronną ręką.

A gdy sytuacja się poprawiała, mistrzowie Polski niezmiennie pokazywali oblicze, które zna już cała Europa. Oblicze drużyny niezłomnej, trudnej do ogrania, zawsze podnoszącej się po porażkach. I to jest właśnie wzór godny naśladowania. Stworzył go Bertus Servas, człowiek zakochany w piłce ręcznej. On sam sprawia wrażenie osoby o niespożytych siłach. To dzięki niemu klub systematycznie budował swoją pozycję.

Oczywiście stoją za tym bardzo konkretne, duże pieniądze. Nie ma wątpliwości, że bez nich nie byłoby sukcesów. To jednak tylko jedna strona medalu. Drugą są ludzie. A do nich prezes Servas ma rękę. Nieprzypadkowo tak bardzo starał się o zatrudnienie Talanta Dujszebajewa. I dopiął swego. A ten szkoleniowiec konsekwentnie buduje zespół groźny dla najlepszych. To dla tego trenera niektórzy zawodnicy zmieniają barwy klubowe i przychodzą do Kielc. Chociaż zdają sobie sprawę z tego, że Dujszebajew jest niezwykle wymagający i często trudny we współżyciu. On jednak doskonale wie, co robi.

Należy po prostu do najlepszych szkoleniowców na świecie. I gdy teraz, po przegranym finale Ligi Mistrzów, mówi, że jego zespół wróci w nowym sezonie silniejszy – na pewno wie, jak to zrobić. Bo w Kielcach nic nie dzieje się przypadkiem. Klub nieustannie się rozwija, na każdym polu. I wciąż jest znakomitym wzorcem do naśladowania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP Sport od 2008 r., wcześniej zaś Radia Warszawa, Radia Plus, TV Puls, TV 4 i Polsatu

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter