21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa pocztówek w Muzeum Sportu i Turystyki

Ocena: 5
587

Pocztówki prezentujące ideę Sokolstwa, jakie do 7 maja prezentowane będą w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, według dyrektora placówki Tomasza Jagodzińskiego mogą być zachętą do zainteresowania się ważnymi elementami historii sportu i narodu.

Fot. Czesław Datka (Narodowe Archiwum Cyfrowe)/Wikimedia Commons

Pretekstem do otwartej we wtorek wystawy „W jedności siła!” stała się 150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce.

– Dzieje Sokolstwa to istotny aspekt historii nie tylko rozwoju kultury fizycznej w naszym kraju, ale generalnie historii naszego narodu. Każdy dorosły Polak powinien wiedzieć, kim byli Sokoli, to wstyd nie znać dziejów organizacji, która w czasach zaborów krzewiła kulturę fizyczną, ideę patriotyzmu i walki o wolną Polskę – podkreślił Jagodziński.

TG „Sokół” to najstarsze krajowe towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji tej dyscypliny w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. Statut pierwszego „gniazda”, jakie powstało we Lwowie, zatwierdzony został 7 lutego 1867 r. i ta data uznawana jest za symboliczną.

Jak poinformowała PAP kustosz wystawy Barbara Mikocka, unikatowe pocztówki sokole gromadzone są w stołecznym muzeum od 50 lat. Zbiory liczą około 600 sztuk, a odwiedzający placówkę mogą zobaczyć większość z nich. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły