26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Ocena: 0
601

Około 30 duchownych wzięło udział w XX mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 11 lutego na Stożku w Wiśle-Łabajowie. W zawodach wystartowali księża, zakonnicy i klerycy pochodzący głównie z parafii archidiecezji katowickiej, krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Po raz kolejny w historii zawodów wręczono Puchary św. Jana Pawła II. Nagrody przyznano w kilku kategoriach wiekowych. Najszybciej trasę 800-metrowego slalomu gigant pokonał ks. Damian Copek – duszpasterz akademicki archidiecezji katowickiej, który od wielu lat jest współorganizatorem zawodów wraz z ks. Szymonem Kosem.

Znakomitą formą błysnął ks. prałat Władysław Nowobilski – urodzony w Białce Tatrzańskiej 75-letni duchowny, proboszcz parafii i budowniczy słynnego, wzniesionego w jeden dzień kościoła w Ciścu na Żywiecczyźnie. W kategorii powyżej 65 lat musiał jedynie uznać wyższość ks. Jana Nowaka – pochodzącego z Zagórnika koło Andrychowa, który na stoku przypomniał o postaci apostoła Kazachstanu, bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

W konkurencji rodzinnej „duety do mety” udział wzięli członkowie najbliższej rodziny, uprawiający narciarstwo w sposób amatorski. Start odbywał się wyznaczonych przez siebie parach. Liczył się łączny czas przejazdu członków danej rodziny. Rywalizowano także w kategorii szafarzy i katechetów świeckich.

Zanim rozpoczęto rywalizację na stoku, odbył się widowiskowy i oczekiwany przez fotoreporterów zjazd księży w sutannach.

Historia narciarskich zawodów kleryków i księży sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to w Szczyrku alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od pewnego czasu robi to grupa księży – miłośników jazdy na deskach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter