7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wisła: narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Ocena: 0
561

Około 30 duchownych wzięło udział w XX mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 11 lutego na Stożku w Wiśle-Łabajowie. W zawodach wystartowali księża, zakonnicy i klerycy pochodzący głównie z parafii archidiecezji katowickiej, krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Po raz kolejny w historii zawodów wręczono Puchary św. Jana Pawła II. Nagrody przyznano w kilku kategoriach wiekowych. Najszybciej trasę 800-metrowego slalomu gigant pokonał ks. Damian Copek – duszpasterz akademicki archidiecezji katowickiej, który od wielu lat jest współorganizatorem zawodów wraz z ks. Szymonem Kosem.

Znakomitą formą błysnął ks. prałat Władysław Nowobilski – urodzony w Białce Tatrzańskiej 75-letni duchowny, proboszcz parafii i budowniczy słynnego, wzniesionego w jeden dzień kościoła w Ciścu na Żywiecczyźnie. W kategorii powyżej 65 lat musiał jedynie uznać wyższość ks. Jana Nowaka – pochodzącego z Zagórnika koło Andrychowa, który na stoku przypomniał o postaci apostoła Kazachstanu, bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

W konkurencji rodzinnej „duety do mety” udział wzięli członkowie najbliższej rodziny, uprawiający narciarstwo w sposób amatorski. Start odbywał się wyznaczonych przez siebie parach. Liczył się łączny czas przejazdu członków danej rodziny. Rywalizowano także w kategorii szafarzy i katechetów świeckich.

Zanim rozpoczęto rywalizację na stoku, odbył się widowiskowy i oczekiwany przez fotoreporterów zjazd księży w sutannach.

Historia narciarskich zawodów kleryków i księży sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to w Szczyrku alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od pewnego czasu robi to grupa księży – miłośników jazdy na deskach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter