20 lutego
środa
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie szefów dyplomacji z polsko-litewskim zespołem Rajdu Dakar

Ocena: 0
561

Szefowie dyplomacji Polski i Litwy, Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius, spotkali się w czwartek w Wilnie z polsko-litewskim zespołem, który po raz czwarty weźmie udział w Rajdzie Dakar.

fot. PAP/Piotr Nowak

Litewski rajdowiec Benediktas Vanagas z polskim pilotem rajdowym Sebastianem Rozwadowskim już trzykrotnie startowali razem w Rajdzie Dakar. Pojadą również w najbliższej edycji wyścigu.

Podczas uroczystości, która odbyła się przed gmachem Litewskiej Biblioteki Narodowej, szef polskiego MSZ podkreślił, że wieloletnia współpraca sportowców z obu krajów dowodzi, że relacje polsko-litewskie rozwijają się dobrze w wielu obszarach.

Dziękował też za ich wkład w promocję Polski i Litwy poza granicami kraju oraz za ich działalność charytatywną. Przypomniał, że wspierają oni m.in. wileńskie hospicjum prowadzone przez polskie siostry zakonne. – To piękny, bardzo potrzebny gest – oświadczył.

Czaputowicz życzył rajdowcom sukcesów sportowych.

W czasie uroczystości ministrowie odsłonili nowy samochód rajdowy, którym Vanagas i Rozwadowski pojadą w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. Na drzwiach pojazdu znalazły się godła Polski i Litwy.

Podczas wizyty w Wilnie Czaputowicz spotka się też z prezydent Dalią Grybauskaite oraz premierem Sauliusem Skvernelisem.

Jak przekazało MSZ, podczas rozmów z litewskimi władzami Czaputowicz omówi m.in. tematy z obszaru polsko-litewskiej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej, a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, realizacji wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych oraz współpracy w ramach NATO i UE.

Ważnym punktem rozmów - jak podkreśla resort dyplomacji - mają być też problemy polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Po południu szef polskiego MSZ weźmie udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w zabytkowym pałacu Paców.

Czaputowicz będzie też uczestniczył w litewskim Sejmie w inauguracji wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom "Żegota".

Na koniec wizyty szef polskiej dyplomacji odwiedzi kaplicę Ostrobramską oraz złoży wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -