28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siedem państw na parafiadzie

Ocena: 0
1485

– Odczuwacie brak autorytetów, łatwiej jest wam spotkać tych, którzy uwodzą wadliwym stylem życia. Parafiada to doskonały czas by zweryfikować siebie samego, zobaczyć kim jestem – powiedział bp Marian Florczyk, w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Duszpasterz sportowców 8 lipca przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej jubileuszową 30. parafiadę, po której zapalono znicz inaugurujący tygodniowe sportowe zmagania.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

1,5 tys. młodzieży z siedmiu państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski przybyło do Warszawy. W świątyni było kolorowo od narodowych flag i regionalnych strojów.  W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą  MSZ, urzędu Wojewody Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratorium oświaty, Komendy Głównej Policji, IPN, Muzeum Katyńskiego, Filmoteki Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka. Obecny był ks. Edward Pleń, kapelan środowisk sportowych oraz rodzina śp. o. Józefa Jońca, twórcy ruchu parafiadowego.  Specjalne przesłanie do uczestników skierował Ojciec św. Franciszek. Papież zachęcał młodzież do świadectwa ponadczasowych wartości: solidarności i pokoju. Jak podkreślił Ojciec Święty, takie świadectwo może przyczynić się do się do pojednania między ludźmi, odnowienia jedności między narodami, zbudowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego. Organizatorom i uczestnikom papież udzielił błogosławieństwa.

 Każdy z was nosi w głębi duszy jakiś ideał, jakieś pragnienie. Takim pierwszym  pragnieniem jest być kochanym i kochać, być akceptowanym i mieć przyjaciół, by coś znaczyć, by nie być odrzuconym, niechcianym i samotnym. Odczuwacie brak autorytetów, łatwiej jest wam spotkać tych, którzy uwodzą wadliwym stylem życia, niejeden z was czuje się niezrozumiały, odczuwa samotność – mówił w homilii bp Florczyk. Duszpasterz sportowców zwrócił uwagę, że wśród młodzieży daje się zauważyć negatywne postawy rywalizacji, zazdrości o rzeczy materialne, markowe ubrania, lepszy telefon.

Parafiada to doskonały czas by zweryfikować siebie samego, zobaczyć kim jestem. Wzorem i punktem odniesienia dla nas jest Jezus – przypominał bp Florczyk. Zachęcał by parafiadowy znicz był wezwaniem do świętości, piękna, wzorowej postawy w czasie zawodów jak i w całym życiu. – Niech nam przypomina, że żyjemy „przed Jezusem”, że biegniemy, gramy, toczymy zawody „przed Nim”. On nas mobilizuje do czegoś więcej: do wzajemnej miłości, do wzajemnego szacunku i do wiary – mówił bp Florczyk.

Sportowe zmagania będą odbywać się w obiektach AWF i SGGW do 14 lipca. Wydarzenie patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Idziemy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter