21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ruszył ostatni z serii procesów ws. korupcji w piłce nożnej

Ocena: 0
150

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się w poniedziałek proces kilkunastu byłych działaczy piłkarskich oskarżonych o korupcję w piłce nożnej. Z procesu do odrębnego postępowania został wyłączony główny oskarżony – Ryszard F., pseudonim Fryzjer.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Akt oskarżenia w tym procesie jest ostatnim w trwającym 10 lat śledztwie dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Na ławie oskarżonych miało zasiąść łącznie 20 osób – w tym Ryszard F. oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która korumpowała obserwatorów i sędziów piłkarskich, co miało mieć wpływ na wyniki meczów piłkarskich.

– Ryszard F. oraz Adam K. zostali wyłączeni z tego procesu do odrębnego prowadzenia, ponieważ sędzia prowadzący to postępowanie wydawał orzeczenie w zakresie czynów związanych z czynami, które zarzucane są F. oraz K. – powiedział dziennikarzom prok. Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

W czwartek do odrębnego postępowania została wyłączona również sprawa innego oskarżonego – Wita Ż. Wcześniej w tej sprawie dobrowolnie poddało się karzę trzech oskarżonych.

Wśród oskarżonych w tym procesie są byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych. Usłyszeli oni zarzuty wręczania lub przyjmowania łapówek w zamian za podejmowanie w czasie meczów decyzji korzystnych dla Pogoni Szczecin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Lubin, Podbeskidzia Bielsko-Biała, GKS-u Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg. To miało zapewnić tym klubom korzystne wyniki sportowych w sezonie 2003-2004, w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Łapówki oscylowały w granicach od tysiąca do 30 tys. zł.

Efektem prowadzonego przez 10 lat śledztwa dotyczącego korupcji w polskiej piłce nożnej było kilkadziesiąt aktów oskarżenia, które trafiły do sądów w różnych częściach kraju. Oskarżono łącznie działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Zdaniem śledczych najbardziej liczącym się pośrednikiem w transakcjach korupcyjnych był "Fryzjer" i jego bliski współpracownik Marian D. oraz sędzia Grzegorz G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Przed wrocławskim sądem toczy się również proces, w którym "Fryzjer" odpowiada za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. "Fryzjerowi" postawiono w tym akcie oskarżenia 110 zarzutów.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły