4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeniknięcie e-sportu do mediów głównego nurtu jest nieuniknione

Ocena: 0
740

Choć e-sport wciąż postrzegany jest jako zjawisko spoza głównego nurtu, jego przeniknięcie np. do telewizji jest nieuniknione. Sporty elektroniczne mogą stać się rodzinną aktywnością, jednak wymaga to niwelowania barier wejścia – wskazał w rozmowie z PAP Mark Chang z firmy Intel.

Fot. dronepicr / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

Chang nie zgadza się z opiniami, że tzw. "mainstream" ulega całkowitemu zanikowi, choć wskazuje, że termin ten nie ma obecnie jednej definicji. Dyrektor ds. marketingu gier w firmie Intel sam określa "główny nurt" jako duże kanały telewizyjne, największe serwisy internetowe czy znane magazyny papierowe.

"Jeśli widzisz coś na łamach Forbesa, Yahoo.com, ESPN.com albo w Eurosporcie – to nadal są kanały, które większość ludzi skojarzy jako mainstream" – powiedział Chang w kuluarach Intel Extreme Masters Katowice 2019.

W opinii Changa wejście e-sportu do tego typu kanałów medialnych jest nieuniknione, a największym pytaniem jest to, jak będzie przebiegał ten proces.

"Już teraz np. stacje telewizyjne zgłaszają nam duże zapotrzebowanie na e-sport. NBC, duża telewizja na terytorium USA, relacjonowała turnieje w +Rocket League+, ESPN organizowało zawody w +Heroes of the Storm+ wraz z Blizzardem, Disney – finały +Overwatch+" – powiedział Chang. Podkreślił, że często nie są to nawet propozycje ze strony obsługi tego typu wydarzeń, ale "medialny głód" na zawartość e-sportową pochodzący bezpośrednio od dużych firm.

Zdaniem eksperta znaczną rolę w wejściu e-sportu do tradycyjnych środków przekazu mają do odegrania sami fani. Jeśli będą chcieli oglądać np. transmisje z rozgrywek w telewizji, to media dostosują się i zaczną produkować więcej programów tego typu - wskazał przedstawiciel Intela. Działa to jednak w obie strony: jeśli stacja podejdzie do e-sportu po macoszemu, to zanotuje niższą widownię, zmniejszy ilość transmisji i zapoczątkuje spiralę spadającej oglądalności – ostrzegł Chang.

Dyrektor Intela wskazał też na różnice w funkcjonowaniu kanałów internetowych i tradycyjnych. Zauważył, że przykładowo NBC nie pozwala na 12-godzinne transmisje bez przerwy, jak serwis Twitch.tv. Z drugiej strony media głównego nurtu prezentują kolejne sposobności poszerzania widowni sportów elektronicznych, umożliwiając ich odkrycie przez nowe osoby.

Chang stwierdził, że e-sport ma szanse stać się prawdziwie rodzinną aktywnością. "Nierzadko widzę moich kolegów, którzy przyprowadzają na wydarzenia Intel Extreme Masters swoje rodziny, by oglądać zmagania na żywo – to to samo, co wyjście na koncert czy mecz. (...) Wszystko opiera się o minimalizację barier wejścia związanych z e-sportem" – powiedział menedżer firmy Intel.

Odpowiedzialność za niwelowanie barier w e-sporcie w znacznej mierze spoczywa na komentatorach. Chang wskazał, że często muszą oni dzielić się wiedzą na temat poszczególnych gier i objaśniać ich specyfikę początkującym widzom. Do spikerów należy też łączenie fragmentarycznych informacji posiadanych przez różne grupy widzów w jedną bazę, by nikt nie czuł się wyobcowany.

Dyrektor mówił też o zapotrzebowaniu na programy w przystępny sposób przybliżające mechaniki rozgrywki. "Zajmuje to tylko 2 minuty, a za każdym razem możesz się dowiedzieć czegoś nowego. Uczysz się paru faktów tu i tam... nagle zaczynasz łapać o co chodzi, rozumiesz transmisje i stają się one bardziej interesujące" – przekonywał na przykładzie cotygodniowej serii Intel Insights.

Od 28 lutego do 3 marca w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się impreza Intel Extreme Masters 2019 połączona z targami IEM Expo. W ich ramach odbywają się m.in. turniej strzelanki drużynowej "Counter-Strike: Global Offensive" w randze Major (3,85 mln zł w puli nagród) oraz zawody strategii czasu rzeczywistego "StarCraft II" (1,54 mln zł w puli).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter