°/° °/° °/°

Piotr Żyła z brązowym medalem w Lahti!

Ocena: 5
736

Nie Kamil Stoch, nie Maciej Kot, ale Piotr Żyła został pierwszym polskim medalistą mistrzostw świata w skokach narciarskich w Lahti! Trzecie miejsce na podium zapewnił mu najdłuższy skok w konkursie – 131 m w drugiej serii. W zawodach na dużej skoczni zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Niemcem Andreasem Wellingerem.

Brązowy medal Piotra Żyły to niemałe zaskoczenie. Chociaż w Finlandii wszyscy polscy skoczkowie są w znakomitej formie, to wśród kandydatów na medalistów wymieniano przede wszystkim Stocha i Kota, a w konkursie na skoczni normalnej dobrze prezentował się również Dawid Kubacki. Żyła tamte zawody mógł zaliczyć do nieudanych – zakończył rywalizację na 19. miejscu.

Dzisiaj jednak od początku liczył się w walce o medale – w pierwszej serii uzyskał 127,5 m i zajmował szóste miejsce. Czwarty był Stoch (127,5 m), a piąty Kubacki (128,5 m). Kot na półmetku rywalizacji był 12. (123,5 m). Prowadził Kraft (127,5 m) przed Wellingerem (127,5 m) i Andreasem Stjernenem z Norwegii (129,5 m).

W drugiej próbie Żyła uzyskał najlepszą odległość w konkursie. Kapitalny skok na 131 metrów zagwarantował mu brązowy medal. Z podium spadł Stjernen (129 m). Po raz drugi w Lahti mistrzem świata został Kraft, który powtórzył odległość z pierwszej serii. Również drugi medal, także srebrny, przypadł Wellingerowi (129 m).

Pozostali Polacy wypadli gorzej. Kubacki uzyskał 123 m, a Stoch – 124,5 m. Zajęli odpowiednio siódme i ósme miejsce, za Kotem, który awansował na szóstą pozycję (126,5 m). Fakt, że czterech polskich skoczków znalazło się w pierwszej dziesiątce nastraja optymistycznie przed sobotnim konkursem drużynowym. Mimo to pozostaje niedosyt – nasi zawodnicy do Lahti jechali jako faworyci, podczas treningów i w kwalifikacjach odskakiwali rywalom, ale mimo to przypadł im tylko jeden krążek.

Piotr Żyła jest zawodnikiem klubu KS Wisła. Ma 30 lat. W swojej karierze zdobywał już brązowe medale mistrzostw świata w konkursach drużynowych (w Val di Fiemme w 2013 r. i w Falun w 2015 r.). W tym sezonie zajął drugie miejsce w słynnym Turnieju Czterech Skoczni, za Kamilem Stochem. W swoim dorobku ma również zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Oslo w 2013 r. Dwukrotnie zajmował trzecie miejsce (w 2013 r. w Planicy i w 2017 r. w Bischofshofen).