31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piłkarski wyścig

Ocena: 4.83333
1642

Maj. Ten miesiąc przez lata kojarzył się kibicom oczywiście z Wyścigiem Pokoju.

fot. PAP/Leszek Szymański

W minionej epoce politycznej był to czas miłego sportowego święta. Podlanego propagandowym sosem… ale jednak święta.

W poprzednich sezonach w piłkarskiej ekstraklasie także się zdarzało, że mieliśmy wyścigi. Były one jednak często nazywane wyścigami żółwi i ze świętowaniem czegokolwiek nie miały nic wspólnego. W skrócie – chodziło o to, że drużyny z ligowej czołówki na finiszu rozgrywek regularnie traciły punkty. Tak jakby nikt nie miał ochoty sięgnąć po tytuł czy miejsce na podium. Wpadki tłumaczono presją, zmęczeniem i innymi przyczynami. Dlatego też to, co dzieje się obecnie w polskiej lidze, budzi wręcz zachwyt.

W chwili, gdy piszę te słowa, trzy drużyny toczą bój o mistrzostwo Polski. Najtrudniej w ostatnich kolejkach będzie miała Pogoń, bo traci do bezpośrednich rywali dwa punkty. Portowcy wciąż są jednak w grze i za to należą im się pochwały. Ten sezon to ukoronowanie pracy Kosty Runjaicia. Przez prawie pięć lat zrobił on z Pogoni zespół regularnie walczący o podium. Po zakończeniu rozgrywek odejdzie i niemal na pewno to on będzie odpowiadał za przebudowę Legii. Wobec kłopotów warszawskiego klubu kandydatem numer 1 do tytułu był Lech. W Poznaniu zrobiono wiele, by na stulecie klubu świętować sukces. W tym momencie jednak piłkarze Macieja Skorży muszą liczyć na potknięcie Rakowa. Jeśli tak się stanie i poznaniacy na koniec sezonu zajmą pierwsze miejsce, to następnym celem stanie się walka w Europie. Jak na polskie warunki Lech ma dziś zdecydowanie najmocniejszą kadrę. Czy na tyle mocną, by znaleźć się w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Odpowiedź poznamy tylko pod jednym warunkiem – gdy Kolejorz zdoła wyprzedzić na finiszu klub z Częstochowy.

Łatwe to nie będzie. Raków, nowa siła w polskim futbolu, stoi przed olbrzymią szansą. Trener Marek Papszun lubi perfekcjonizm i na pewno zrobi wiele, by jego zespół do każdego z ostatnich spotkań był świetnie przygotowany. Jeśli Raków wygra wszystkie pozostałe mecze – zostanie mistrzem. Po raz pierwszy w historii. I będzie to historia absolutnie wyjątkowa. Bo w Częstochowie pokazują w ostatnich latach, jak należy budować klub. Rozsądnie, spokojnie, zgodnie z wieloletnim planem. Tam nie ma nerwowych, nieprzemyślanych ruchów. Nagroda za takie działania jest naprawdę blisko.

A dla wszystkich piłkarskich kibiców nagrodą jest fascynujący finisz sezonu. Nie ma mowy o żadnym wyścigu żółwi. Mamy zaciętą rywalizację trzech najmocniejszych drużyn, z których żadna nie zamierza odpuścić. I muszę się Państwu przyznać, że takie piłkarskie wyścigi to ja bardzo lubię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter