23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwszy mecz na mundialu

Ocena: 5
778

Osiemdziesiąt lat temu polscy piłkarze rozegrali swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata. Cóż to było za spotkanie! Pojedynek z Brazylią zakończył się dopiero po dogrywce zwycięstwem naszych rywali 6:5.

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

„Trzeba przyznać, że przebieg meczu ułożył się, jakby kierowała nim za kulisami ręka najsprawniejszego reżysera, obeznanego z psychiką tłumu, dyrygującego kontrastowymi efektami” – pisał następnego dnia po spotkaniu „Przegląd Sportowy”. Fragmenty meczu można dziś znaleźć na kanale YouTube (!).

Trzecie w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się w cieniu nadchodzącej nad Europę wojny. Po turnieju w Urugwaju (1930) i we Włoszech (1934) nadszedł czas na Francję. Na mundial, rozgrywany od 4 do 19 czerwca 1938 r. w dziesięciu miastach, zakwalifikowało się 16 drużyn. Na francuskich stadionach pojawiło się już jednak tylko 15 zespołów. Z powodu Anschlussu nie wystartowała Austria, a większość jej piłkarzy znalazła się w reprezentacji III Rzeszy. Polska – po pokonaniu Jugosławii – znalazła się w gronie debiutantów obok Norwegii, Kuby oraz… Holenderskich Indii Wschodnich (dziś Indonezja). Był to drugi duży turniej biało-czerwonych po Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Koncepcja stworzenia reprezentacji Polski powstała już w 1919 r., ale swój pierwszy mecz międzypaństwowy – z Węgrami – nasi piłkarze rozegrali dopiero w 1921 r., gdy minęło zagrożenie ze strony bolszewików.

Rywalizacja na turnieju we Francji odbywała się systemem pucharowym. Porażka eliminowała zatem z dalszej gry. Na Polaków czekało więc trudne zadanie, bo przeciwnik był nie byle jaki. W brazylijskiej drużynie królował Leônidas da Silva. Napastnik, nazywany „czarnym diamentem”, był najbardziej znanym brazylijskim piłkarzem, zanim świat oszalał na punkcie Pelego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (661), 10 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły