18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Meksyk: otwarto "kościół" ku czci Diego Maradony

Ocena: 5
839

Brytyjska agencja Reutera podała 16 lipca, że 7 lipca br. roku w Puebli w środkowym Meksyku otwarto „kościół”, poświęcony legendarnemu piłkarzowi argentyńskiemu Diego Maradonie. Choć ten urodzony w 1960 sportowiec i trener zmarł 28 listopada 2020, to nadal cieszy się on tak wielką sławą w Ameryce Łacińskiej, że jeszcze na wiele lat przed jego śmiercią powstała w Argentynie poświęcona mu „religia” (Iglesia Maradoniana), której obrzędy: chrzest, ołtarze, modlitwy itp. są w istocie parodią katolicyzmu.

fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Nowy „kościół” nawiązuje do wiary katolickiej. Wewnątrz, w miejsce stacji Drogi Krzyżowej umieszczono zdjęcia piłkarza, począwszy od jego dzieciństwa, przez jego młodość, po występy w drużynie narodowej oraz w klubach w Hiszpanii i we Włoszech; są też fotografie z jego spotkań z papieżem Franciszkiem i Fidelem Castro, którego Maradona szczególnie podziwiał. Przed budynkiem umieszczono dwie duże wazy zwieńczone piłkami futbolowymi. Cytowany przez Reutera 22-letni piłkarz Andrea Hernández przyznał, że co prawda jego rodzice, którzy są katolikami, określili to sanktuarium jako czyste szaleństwo”, ale „dla nas, którzy kochają piłkę, przeciwnie – jest to miejsce wielkiej radości, że Maradona został tu tak uczczony”.

Z kolei budowniczy „kościoła” Marcelo Buchet wskazał na różnice między tym przybytkiem, a świątynią katolicką: „Jest tu inaczej niż w kościele, gdzie tylko się siedzi i słucha. Tutaj możemy rozmawiać o futbolu. Stajemy się jego częścią, (…) dzięki temu jesteśmy szczęśliwi. Widziałem tu ludzi modlących się, płaczących i «rzucających się» na zdjęcia piłkarza. Wówczas ja też czuję się lepiej, że nie tylko ja jestem takim wariatem, ale że są także inni, tacy jak ja”.

Kościół Maradoński powstał w październiku 1998 w Rosario w Argentynie z inicjatywy grupy fanów tego piłkarza i – według ich własnych danych – liczy ponad 40 tys. członków. Szczególnym dniem jest dla nich 30 października (dzień urodzin Maradony), gdy zbierają się w kawiarniach i pizzeriach, aby świętować tę datę. „Apostołowie Kościoła” odmawiają wówczas swoistą modlitwę do swojego idola: „Nasz Diego, który jest skarbem Ziemi, niech będzie poświęcona twa lewa noga, niech będą pamiętane twoje gole”. Członkowie ruchu gromadzą się też przed symbolicznymi ołtarzami, które ozdabiają fotografiami Maradony, koszulkami z nr 10 oraz proporczykami z jego autografami. Odbywają również obrzęd przyjęcia do grupy, nazywany „chrztem”, w którym kandydat ma odwzorować gol strzelony przez Maradonę ręką w ćwierćfinałach mistrzostw świata 1986 reprezentacji Anglii (tzw. „ręka Boga”).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter