26 listopada
czwartek
Delfiny, Sylwestra, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kandydaci na prezydenta Warszawy debatowali o sporcie - WIDEO

Ocena: 0
1074

Infrastruktura sportowa, współpraca z klubami oraz zasady wsparcia finansowego miasta były tematami środowej debaty kandydatów na prezydenta Warszawy poświęconej sportowi w stolicy. Politycy dyskutowali m.in. o odbudowie stadionu Skry oraz funkcjonowaniem Legii.

fot. Legia Warszawa

Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki apelował, żeby kandydaci wyszli poza spory partyjne i spojrzeli szerzej na sport w stolicy. Zwracał uwagę, że sport służy również promocji miasta. Podkreślał, że w fatalnym stanie znajdują się dziś obiekty m.in. Skry, Sarmaty czy Hutnika, więc warszawiacy nie mogą z nich korzystać. Powołał się także na dane, z których wynika, że najwięcej ze swojego budżetu na sport wydaje Opole (5 proc.), a najmniej Warszawa (1 proc.).

Jaki dużo uwagi poświęcił Legii, wskazywał, że klub płaci prawi 4 mln zł czynszu oraz prawie 1,5 mln zł podatku od nieruchomości. Dodał, że obowiązkiem miasta było zbudowanie stadionu Legii. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski podkreślał, że debata zorganizowana została na stadionie Legii, który został odbudowany za czasów rządów PO, przywoływał też budowę orlików za czasów rządów PO-PSL. Zapowiedział, że chciałby wybudować halę widowiskowo-sportową na błoniach Stadionu Narodowego, odbudować Skrę oraz zadaszyć orliki czy tor łyżwiarski na Stegnach. Trzaskowski powiedział, że podatki dla Legii można obniżyć na mocy uchwały rady miasta o pomocy operacyjnej. Dodał, że opłatę z tytułu dzierżawy można zmniejszyć, wskazywał na korzyści płynące z umów promocyjnych oraz na wsparcie dla klubów od spółek miejskich.

Z kolei b. wiceprezydent stolicy, kandydat bezpartyjny Jacek Wojciechowicz również opowiedział się za odbudową Skry oraz zadaszeniem toru na Stegnach. Wskazywał, że na chwilę budowy stadion Legii był najtańszym stadionem budowanym w Polsce. Wojciechowicz ocenił, że dofinansowanie i ulgi dla klubów powinny być uzależnione od osiąganych wyników.

Kandydat Kukiz’15 Marek Jakubiak mówił, że „wielkim wyrzutem sumienia (dla miasta) jest Polonia Warszawa i Skra Warszawa”. „Miasto musi brać odpowiedzialność za zdrowe wychowanie swoich mieszkańców” – podkreślał. Jakubiak mówił również, że sportem w dzielnicach powinni się zajmować burmistrzowie. Odnosząc się do budowy stadionu Legii, powiedział, że miasto przeznaczyło na to 460 mln zł i ocenił, że inwestycje była "przepłacona". Jakubiak powiedział też, że nie zgadza się na płacenie zawodnikom, jeśli nie ma wyników sportowych. Wskazywał, że zaletami Legii są: stadion, miejsce i historia oraz kibice, ale - dodał - ostatnie lata dla Legii są "porażką".

Reprezentująca komitet Wygra Warszawa Paulina Piechna-Więckiewicz, która wzięła udział w debacie w zastępstwie za chorego Jana Śpiewaka - kandydata tego komitetu na prezydenta stolicy - zwracała uwagę na masowość sportu i infrastrukturę, która pozwoli ćwiczyć młodzieży. Dodała, że jeżeli mają być jakieś preferencje dla klubów w postaci np. niższych podatków, to zdemokratyzowane powinno być zarządzanie klubami otwierając je na mieszkańców. Podkreśliła konieczność "wykopania" ze stadionów nawiązań do np. do faszyzmu.

Kandydat SLD Lewica Razem Andrzej Rozenek przekonywał, że jeśli zostanie prezydentem stolicy "zostanie odbudowa Skra, powstanie lekkoatletyczny stadion na miarę XXI w., stadion im. Ireny Szewińskiej”. Zapowiedział również budowę toru żużlowego i hali widowiskowej oraz podwojenie wydatków na sport i turystykę. Obiecał, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, zniesiona zostanie opłata 4,8 mln zł za czynsz i podatek gruntowy, który płaci Legia.

Lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz mówił, że w środę wybrał się na Skrę, gdzie kiedyś trenował, a obecnie są tam chaszcze. „Chciałbym, żeby ten klub się odbudował” – podkreślił. Mówił także, że w stolicy w ostatnich latach „pozamiatano sport masowy”. „Pamiętam czasy, kiedy pani (prezydent stolicy) Hanna Gronkiewicz-Waltz właściwie chciała Skrę likwidować i sprzedawać tereny, już tam miały działki kolejne, już się deweloperzy szykowali” – mówił. Ikonowicz podkreślał, że Skrę obroniła m.in. polska mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk.

Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Sławomir Antonik zapowiedział budowę hali sportowej, która - według niego - powinna powstać na Targówku. Krystyna Krzekotowska, kandydatka Światowego Kongresu Polaków zapowiedziała m.in. stypendia dla trenerów.

Debata została zorganizowana przez klub Legia Warszawa i portal 300polityka.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a; Ps 100,2-5; Łk 21,20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter