24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Japonia: paraolimpiada zachętą do życia

Ocena: 0
940

Rozpoczynająca się paraolimpiada może stać się dla japońskiego społeczeństwa wielką zachętą do życia – uważa ks. Andrea Lembo. Misjonarz od 10 lat pracujący w Kraju Kwitnącej Wiśni podkreśla, że liczba samobójstw w Japonii drastycznie wzrosła w czasie pandemii i przekreśliła lata postępów w zwalczaniu wysokiego wskaźnika osób odbierających sobie życie.

fot. PAP/EPA/Joel Marklund for OIS HANDOUT

Według danych japońskiego ministerstwa zdrowia w ubiegłym roku niemal 21 tys. osób w tym kraju popełniło samobójstwo. Oznacza to wzrost o prawie 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i pierwszy taki skok od dekady. Najczęściej próbę samobójczą podejmują kobiety i dzieci.

Japonia przez długi czas miała najwyższy wskaźnik samobójstw wśród grupy najbardziej rozwiniętych państw. Władze kraju latami z sukcesem pracowały nad tym, by wspierać ludzi z problemami psychicznymi i zatrzymać ten bolesny wzrost. Zdaniem naukowców koronawirus jest głównym czynnikiem odwrócenia pozytywnego trendu. Badacze z Uniwersytetu Waseda z Tokio są zdania, że również obecny rok będzie pod tym względem rekordowy.

Paraolimpiada jest dla japońskiego społeczeństwa szansą, by dostrzec wartość życia pomimo trudności i cierpienia

– uważa ks. Andrea Lembo.

„Japończycy poświęcają wiele uwagi i troski osobom niepełnosprawnym dlatego Paraolimpiada jest tutaj wydarzeniem niezwykle oczekiwanym i budzącym silne emocje. Kraj Kwitnącej Wiśni chce poprzez te igrzyska zwrócić uwagę świata na osoby, które są mistrzami w pokonywaniu swoich słabości, nie poddają się, ale podejmują wysiłek zmiany swojego życia na lepsze. Igrzyska są wielką zachętą do życia na sto procent, do pokonywania swoich ograniczeń. Właśnie to w połączeniu z odwagą i nadzieją prowadzi nas do prawdziwego człowieczeństwa. W społeczeństwie, które wymaga od swoich członków doskonałości Paraolimpiada może być wielkim bodźcem do życia dla młodych ludzi“ – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Andrea Lembo.

Rozpoczynająca się dziś Paraolimpiada potrwa blisko dwa tygodnie, do 5 września. Sportowcy wystartują w 22 dyscyplinach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami i powalczą o 540 kompletów medali. Również Polacy mają wiele medalowych szans.

Nasi zawodnicy i zawodniczki z każdych igrzysk przywożą wiele drogocennych krążków i regularnie zapewniają nam wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej. W tym roku w Tokio wystartuje 89 reprezentantów i reprezentantek naszego kraju. Rywalizować będą w 12 dyscyplinach. Starty Polaków przewidziano m.in. w podnoszeniu ciężarów, pływaniu, tenisie stołowym i szermierce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter