24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hegemoni

Ocena: 5
1129

Nie jest łatwo zostać hegemonem. Jeszcze trudniej utrzymać tę wyjątkową pozycję przez długi okres.

fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Jeśli komuś ta sztuka się udaje – nie ma wyjścia: po prostu należy nieustannie doceniać osiągnięcia bohaterów tego tekstu. Tym bardziej że ich przewaga oraz dominacja nad resztą stawki robi wrażenie, a w ostatnich miesiącach była ona bardzo odczuwalna.

Przykład pierwszy to mistrzowie Polski z Kielc. Nasza najlepsza drużyna piłki ręcznej dokonała rzeczy niebywałej. Nie ma na nią mocnych już od dwunastu sezonów! Minęła dekada, a w stolicy województwa świętokrzyskiego nadal robią to najlepiej w Polsce. I nie zważają na żadne problemy. Za to też należy im się szacunek, bo kielczanie co jakiś czas muszą szukać finansowego wsparcia. To im się udaje, ale pieniądze to nie wszystko. Mistrzowie Polski po prostu wiedzą, jak zdobywać złote medale. I zapisali się w historii naszego sportu w sposób absolutnie wyjątkowy, ponieważ w grach zespołowych nikt nie dokonał tego, co zrobili oni. W ligach koszykówki czy hokeja na lodzie znajdziemy przykłady wspaniałych serii. Trwały one jednak dziewięć lub osiem sezonów. Nigdy dwanaście. Kielce są stolicą polskiego szczypiorniaka, a co równie istotne, regularnie pokazują też klasę w Lidze Mistrzów.

Wyjątkową historię pisze również nasz najlepszy sędzia piłkarski. Szymon Marciniak to piąty człowiek na świecie, który będzie miał w dorobku finał mistrzostw świata oraz decydujący mecz w Lidze Mistrzów. Wcześniej dokonali tego Anglik Howard Webb, Węgier Sandor Puhl oraz Włosi Pierluigi Collina i Nicola Rizzoli. Pamiętam naszą rozmowę. Był 2016 rok, Arłamów, zgrupowanie reprezentacji Polski przed francuskim Euro. Na miejscu, oprócz wybrańców Adama Nawałki, spotkałem także Szymona Marciniaka. Wtedy był tak naprawdę na początku wspinaczki na sędziowski szczyt. Mierzył jednak wysoko i nie bał się mówić o tym głośno. Przede wszystkim jednak nie ukrywał, że na pierwszym miejscu jest u niego rozwój oraz samodoskonalenie. Na bardzo wielu płaszczyznach. Każdy z tych elementów miał go doprowadzić do celu. Przekonywał, że trzeba sięgać gwiazd. I krok po kroku to robił, dlatego jest dla mnie przykładem człowieka ambitnego, szczerego, dążącego do realizacji zadań. Niebojącego się marzyć. Kogoś, kogo warto naśladować. Dziś wśród polskich sędziów jest hegemonem, należy też do najlepszych arbitrów na świecie. Zapracował na uznanie trenerów, piłkarzy oraz kolegów po fachu.

Zarówno kieleckim szczypiornistom, jak i najlepszemu polskiemu sędziemu od nas wszystkich należy się wielki szacunek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter