22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drużynowe MŚ w szachach. Polacy z brązowym medalem

Ocena: 0
143

Polscy szachiści wywalczyli w rosyjskim Chanty-Mansyjsku brązowy, pierwszy w historii, medal drużynowych mistrzostw świata. W ostatniej, 9. rundzie przegrali z triumfatorami turnieju open – reprezentacją Chin 1,5:2,5. Drugą lokatę zajęła Rosja.

fot. pixabay.com


W rywalizacji kobiet zwyciężyła ekipa gospodarzy przed Chinami i Gruzją. Polki po wygranej w ostatniej rundzie z Wietnamem 2,5:1,5 zajęły szóstą lokatę.

W meczu ze złotymi medalistami swoje partie zremisowali Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) i Kacper Piorun (KSZ Stilon Gorzów Wlkp.), a przegrał Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław). W turnieju występował także Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice).

W ostatnim dniu mistrzostw teoretyczne szanse na wyprzedzenie biało–czerwonych, którzy wcześniej zakończyli mecz z Chińczykami, miała drużyna Turcji, prowadzona w Chanty–Mansyjsku przez znanego z występów w reprezentacji Polski arcymistrza Michała Krasenkowa. Szachiści znad Bosforu musieliby jednak wygrać z Białorusią i uzyskać przy tym co najmniej 3,5 pkt. Ostatecznie przegrali 1,5:2,5 i musieli się zadowolić piątą lokatą.

W meczu Polek z Wietnamem zwycięstwa odniosły Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) i Joanna Majdan-Gajewska (Wieża Pęgów), pół punktu uzyskała Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), a porażkę poniosła Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice). Barw Polski broniła także Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik).

W turnieju rywalizowało po 10 zespołów. Zakwalifikowane zostały na podstawie wyników uzyskanych w olimpiadach szachowych, mistrzostwach kontynentów, bądź nominacji przez organizatorów.

Polacy debiutowali w DMŚ, rozgrywanych od 1985 roku. Polki startowały po raz czwarty – w 2007 r. zajęły 5. miejsce, w 2009 – 6., a w 2015 – 8. Obydwie ekipy biało-czerwonych były wśród uczestników turnieju w Chanty-Mansyjsku rozstawione na piątych miejscach według średniego rankingu.

Końcowa klasyfikacja DMŚ w szachach:

Turniej open
 1. Chiny        
 2. Rosja        
 3. Polska      
 4. Indie     
 5. Turcja     
 6. Ukraina     
 7. Białoruś     
 8. USA         
 9. Norwegia    
10. Egipt       

Kobiety
 1. Rosja        
 2. Chiny       
 3. Gruzja       
 4. Indie       
 5. Ukraina      
 6. Polska    
 7. USA         
 8. Wietnam      
 9. Azerbejdżan   
10. Egipt        

(PAP)

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły