25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chińskie powitanie

Ocena: 0
1189

Pekin już przeszedł do historii jako pierwsze miasto, które zorganizowało zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie. Jak Chiny powitały sportowców po czternastu latach?

fot. PAP/Grzegorz Momot

Ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie rozpoczęła się w piątek 4 lutego ok. godz. 13.00 czasu polskiego. Gospodarzem uroczystości, podobnie jak w 2008 r., był tamtejszy Stadion Narodowy, nazywany też „Ptasim Gniazdem”.

Jednym z tematów przewodnich ceremonii był nowy Rok Tygrysa, który według księżycowego kalendarza chińskiego rozpoczął się 1 lutego. Całości wydarzenia towarzyszyło hasło „Razem dla wspólnej przyszłości”, a za jego oprawę artystyczną odpowiadał Yimou Zhang, który reżyserował ceremonię otwarcia podczas letnich igrzysk w 2008 r. Widowisko było nowoczesne, starannie przygotowane od strony artystycznej, a momentami zaskakujące. Nie zabrakło także fajerwerków, które zwieńczyły wydarzenie.

 


ZIELONE I POKOJOWE

Jedną z długo wyczekiwanych chwil była defilada reprezentacji, w której pojawili się przedstawiciele wszystkich 91 państw biorących udział w igrzyskach. Tradycyjnie sportowców poprowadziła reprezentacja Grecji. Wśród najliczniejszych znalazły się drużyny Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Chin. Podczas parady polską reprezentację poprowadzili Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. Uwagę przykuwały drużyny, które w ubiorze mocno akcentowały narodowe tradycje, jak w przypadku sportowców z Timoru Wschodniego. Niemałe zdziwienie wzbudził też wygląd Nathana Crumptona, chorążego Samoa Amerykańskiego, który mimo ujemnej temperatury wystąpił w tradycyjnym stroju Samoańczyków, przypominającym długą spódnicę, i klapkach.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 16 luty 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter