20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

3, 2, 1... Start!

Ocena: 4.8
583

W Warszawie rozpoczęła się dziś późnym popołudniem 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Inaugurację parafiadowych zmagań młodzi sportowcy oraz ich opiekunowie tradycyjnie przeżywali na modlitwie.

fot. Zuzanna Smoleńska / Idziemy

Spotkaniu w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach przewodniczył bp Marek Solarczyk. W Eucharystii uczestniczyli zawodnicy z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Słowacji; w sumie ok. 1500 osób. Po Mszy Świętej i zapaleniu parafiadowego znicza zgromadzeni bawili się przy sanktuarium na kulturalno-sportowym festynie, który zakończył koncert ewangelizacyjnego zespołu Chusti. – W imprezie, jak zawsze, chodzi o integralny i pełny rozwój człowieka – mówi Adam Ligęza, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, organizatora zawodów. –  Prowadzone przez Zakon Pijarów Stowarzyszenie wciela tu w życie idee starożytnego wychowania opartego na triadzie: stadion – teatr – świątynia – przypomina Ligęza.

Stadion na tegorocznej Parafiadzie to13 różnych dyscyplin, 16 konkurencji, między innymi biathlon letni, strzelectwo i lekkoatletyka. Teatr to na przykład spotkanie z twórczością Jeremiego Przybory w ramach konkursu wokalnego, interdyscyplinarne warsztaty „My i świat” oraz konkurs plastyczny nawiązujący do Roku Conrada Korzeniowskiego. Świątynia to codzienne Msze Święte, modlitewne poranki i wieczory, skupienie także wokół patrona parafiady – św. Józefa Kalasancjusza i samego zakonu, który obchodzi właśnie jubileusz 400 lat działalności oraz, a może nade wszystko wiara, która przekracza tu granice; w Parafiadzie bierze bowiem udział nie tylko młodzież katolicka, ale i m.in. prawosławni i ewangelicy.

Uczestnicy 29. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży gościć będą w Warszawie do 15 lipca. Zawody i konkursy, w których wezmą udział organizowane będą na stołecznych obiektach sportowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Po zakończeniu parafiadowych rozgrywek ich uczestnicy wezmą udział w zasłużonych letnich obozach wypoczynkowych, organizowanych przez Stowarzyszenie. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI