13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie jest darem

Ocena: 5
845

Musimy wracać do nauczania Jana Pawła II. Przypominać Europie o jej chrześcijańskich korzeniach i sami je pielęgnować, bez tego nie będzie szacunku do życia. - mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny oraz Fundacji „Jeden z Nas”, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „One of Us”, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. AG

Jakub Bałtroszewicz (1981 r.) – mgr teologii moralnej, absolwent PAT (obecnie UPJPII), wykładowca dydaktyki bioetyki na Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki UPJPII, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „One of Us”, organizacji zrzeszającej 38 ruchów i organizacji pro-life z 21 krajów Europy. Fundator i prezes fundacji „Jeden z Nas”, która prowadzi portal jedenznas.pl i newsletter bioetyczny, a także założyła wraz z UPJPII Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl).


 

Mówi Pan o sobie, że jest „ocaleńcem”. Jak Pana życie zostało ochronione przed aborcją?

W dniu, w którym ukończyłem 18 lat, mama zdecydowała się opowiedzieć mi tę historię. Obydwoje z tatą nie czuli się gotowi na przyjęcie nowego życia. Mama miała 19 lat, kiedy dokonała pierwszej aborcji. Po roku była w kolejnej ciąży. Tata znowu chciał, by poszła na „zabieg”. Mama była bliska tej decyzji, uciekła jednak spod drzwi szpitala. Przez całe życie nosiła w sobie ból z powodu tej pierwszej aborcji i próby kolejnej. Jako dziecko przez kilka lat upierałem się, że mam siostrzyczkę. Świadectwo mamy o przeszłości było dla mnie pozytywnym wstrząsem, przedefiniowało całe moje życie.

 

W jaki sposób ta wiadomość wpłynęła na Pana przyszłość?

Pozwoliła mi docenić wartość ludzkiego życia. Zrozumieć, że kobieta nie jest winna całego zła aborcji, jak oceniają niektórzy. Jednym z głównych powodów decyzji kobiety o aborcji jest brak odpowiedzialności mężczyzny. Gdyby kobieta czuła, że jest kochana i ma wsparcie ojca dziecka, aborcje byłyby zjawiskiem marginalnym. Kobiety stają się ofiarami aborcji. Narracje, jakie słyszymy: „Miałam za małe mieszkanie” albo „Teraz jestem bardziej wolna”, to tylko pozory. Aborcja nie poprawiła jakości życia mojej mamy, ona ją w pewien sposób zniszczyła. Z perspektywy czasu widzę ból matki związany z aborcją, jak wiele ją to kosztowało. U kobiety trauma poaborcyjna prędzej czy później wystąpi, bywa, że ujawni się dopiero w starości.

Po rozmowie z mamą zaangażowałem się w ruch pro-life. Pierwsze kroki stawiałem w Fundacji Pro Humana Vita prof. Wandy Półtawskiej. Przed 7 laty z 5 kolegami założyliśmy Fundację „Jeden z Nas”.

 

Ile dzieci w Polsce ginie z powodu aborcji?

Kilkadziesiąt aborcji rocznie dokonywanych jest z uzasadnieniem zapisów ustawy o „ciąży zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety” oraz „ciąży, która jest wynikiem czynu zabronionego”. Królują aborcje na podstawie przesłanki eugenicznej – średnio dziennie pozbawia się życia 3 dzieci. Trzeba podkreślić, że aborcje eugeniczne dotyczą dzieci, co do których występuje jedynie podejrzenie wady, nie musi być ona potwierdzona. Trzeba przy tym podkreślić, że testy dotyczące stwierdzenia wady genetycznej są nieprecyzyjne. W przypadku dzieci z zespołem Downa prawdopodobieństwo urodzenia się chorego dziecka wynosi 50 proc. Niestety badania prenatalne często wykorzystywane są w procederze zabijania nienarodzonych dzieci. Dzisiaj często wystarczającym wskazaniem dla niektórych lekarzy zalecających aborcje eugeniczne jest także wiek kobiety – powyżej 35. roku życia.

 

Ochronę życia można było wzmocnić, kiedy PiS doszedł do władzy po rządach PO. Dlaczego zabrakło konsolidacji środowisk pro-life, mówienia jednym głosem i konsekwentnych dążeń?

Część środowiska postulowała karanie kobiet dokonujących aborcji. Sądzę, że bez tej propozycji PiS wzmocniłby ochronę życia. Przeciwko karaniu kobiet wystąpił Episkopat Polski w wydanych oświadczeniach. Środowiskom postulującym karalność nie można odmówić racji, jeśli chodzi o logikę prawa. To daje się zrozumieć na poziomie akademickim, natomiast w kwestiach tak delikatnych, wrażliwych, dotyczących sumienia trzeba umieć wsłuchiwać się w głos społeczeństwa i rozumieć, na co jest ono gotowe.

 

W Polsce unicestwiono już życie milionów poczętych dzieci. Nie sądzi Pan, że „prawicowy” rząd koniunkturalnie traktował Kościół i katolików przed kolejnymi wyborami, obiecując wzmocnienie obrony życia?

Uważam, że rządzący zachowali się koniunkturalnie i przestraszyli „czarnych marszów” środowisk liberalnych, wywołanych – jak pamiętamy – postulatem karania kobiet, zawartym w tzw. projekcie społecznym. W związku z tym część osób, kojarzona ze środowiskiem obrońców życia, określała rządzących zdrajcami, malowanymi katolikami, przyznawała nagrody „Heroda Roku”.

Zawsze powtarzałem, że jako zaangażowani katolicy, którym zależy na określonych wartościach, musimy robić swoje, a działania powinny być wspierane przez rządzących. W sposób systemowy trzeba tworzyć rozwiązania przyjazne dla życia, które dadzą alternatywę pomocy i wsparcia kobiecie w ciąży. Otwierać domy samotnych matek, podnosić kwoty zasiłków na dzieci niepełnosprawne, zapewniać fundusze niezbędne na rehabilitację. W taki sposób budować współczesną cywilizację, aby wykluczać aborcję. W 2016 r. wraz z UPJPII w Krakowie otworzyliśmy pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną niosącą pomoc m.in. kobietom rozważającym poddanie się aborcji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter