28 września
środa
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie jest cudem

Ocena: 0
1108

Z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk i Zbigniewem Kaliszukiem, założycielami fundacji Grupa Proelio, rozmawia Agnieszka M. Domańska

fot. Damian Żurawski

Każde życie jest cudem” – przekonujecie w nowej kampanii za życiem. Skąd to przeświadczenie?

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: To, że każde życie jest cudem, wynika z natury człowieka, z respektowania prawdy o rzeczywistości oraz z naszych osobistych doświadczeń. Zarówno z doświadczenia rodzicielstwa, jak i spotkań z osobami, które trudności kiedyś kwalifikowały do aborcji, a dziś te osoby pięknie żyją i są szczęśliwe. Rozmawialiśmy z wieloma rodzicami, także dzieci, które zmarły po urodzeniu. Ich świadectwo szczególnie pozwala odkryć, że każde życie, nawet to trwające bardzo krótko – jest cudem. Dosłownie jest cudem! Jeśli człowiek jest kochany, wtedy można ten cud najpiękniej zobaczyć.

 

Jak zrodziła się ta inicjatywa?

Zbigniew Kaliszuk: Od kilku lat w mediach społecznościowych publikowaliśmy świadectwa osób, które problem aborcji dotykał osobiście – urodziły się z wadą, która do tego kwalifikowała. Widzieliśmy, że świadectwa mówią znacznie więcej niż jakakolwiek teoria. Udowadniają, że „wybór”, o którym mówią zwolennicy prawa aborcyjnego, dotyczy zawsze konkretnego człowieka. Te historie poruszają serca i sumienia. Niejeden raz otrzymywaliśmy wiadomości od osób, które wcześniej popierały protesty aborcyjne, że te historie sprowokowały je do przemyślenia sprawy i zmiany poglądów. Ja osobiście – dawno temu – również popierałem kompromis aborcyjny. Łatwo przyjmowałem narrację, że nie można zmuszać kobiet do heroizmu, ale nie zastanawiałem się, czym jest rzeczywistość aborcyjna. Uświadomienie sobie, że aborcja zawsze dotyka konkretnej osoby, pomogło mi zmienić zdanie. Postanowiliśmy przygotować projekt, dzięki któremu ten przekaz będzie mógł dotrzeć do większej grupy ludzi.

 

Wciąż wiele osób popiera dostęp do aborcji. Czy to wynika z braku świadomości?

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Oczywiście, że tak! Część osób, które wzięły udział w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie była zaangażowana w walkę o aborcję na życzenie. Znacznie częściej były to osoby, które uległy pewnym emocjom i manipulacjom. Jestem przekonana o tym, że wiele osób jest otwartych na argumenty. W Polsce nie ma czarno-białego podziału na zwolenników i przeciwników aborcji, nie ma muru pomiędzy jednym i drugim środowiskiem. Wielu ludzi wprost sprzeciwia się aborcji na życzenie, ale mają wątpliwości w innych przypadkach. Takie osoby są właściwie o krok od tego, by poprzeć pełną ochronę życia.

Zbigniew Kaliszuk: Po publikacji historii osób z zespołem Downa dało się zaobserwować w rozmowach z popierającymi protesty, że te osoby nie zdają sobie sprawy z pewnych faktów. Z jednej strony deklarowały, że nie wspierają aborcji osób z zespołem Downa. Z drugiej nie wiedziały, że prawo aborcyjne w pierwszej kolejności dotykało właśnie tych dzieci, było to prawie 40 proc. przypadków.

 

Kim są bohaterowie reportaży, które ukażą się podczas kampanii?

Zbigniew Kaliszuk: Pierwszy reportaż pokazuje historię Marysi. Jak opowiada jej mama, lekarze traktowali ją jak odpad medyczny, a aborcję – jako jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Rodzicom Marysi nawet nie dawano „wyboru”, o którym tak wiele się dziś mówi, sami musieli o to zawalczyć. Dziś Marysia ma cztery lata, a diagnoza lekarska się nie potwierdziła – dziewczynka jest niepełnosprawna, ale z zupełnie innego powodu. Drugi reportaż filmowy przedstawia Basię, która urodziła się z chorobą skóry nazywaną rybią łuską. Miała żyć osiem dni, a dziś ma 23 lata. Chorobę zdiagnozowano tuż po narodzinach, ale gdyby diagnoza przyszła wcześniej, można byłoby dokonać aborcji. Kolejny reportaż pokazuje rodzinę państwa Witeckich, którzy mają dwóch synów z zespołem Downa. Szymon jest ich biologicznym synem, a Kuba został adoptowany, ale też cudem ocalał od aborcji. Mimo konkretnych trudów ich życie jest pełne radości.

Na naszej stronie internetowej w świadectwach pisemnych można odnaleźć ponad osiemdziesiąt historii osób żyjących z przeróżnymi wadami, np. zespołem Downa, rozszczepem kręgosłupa, niewykształconymi kończynami, wodogłowiem, które jeszcze do niedawna kwalifikowały do aborcji. Nie brakuje też świadectw osób, u których pierwsze diagnozy albo się nie potwierdziły, albo potwierdziły się tylko częściowo.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Te historie pozwalają odkryć, jak żyje rodzina w takiej sytuacji – rodzice, rodzeństwo. Przecież każdy rodzący się człowiek ma rodziców i bliskich – tak naprawdę całe otoczenie ma wpływ na to, czy ktoś otrzyma prawo do życia. Osobiście za każdym razem podziwiam siłę rodziców do walki o dziecko. To, jak pięknie, kochając dziecko i siebie w małżeństwie, potrafią odnaleźć się w tej sytuacji. Wielu rodziców uświadamia nam, że choroba dziecka nie jest końcem świata ani wyrokiem. To po prostu bardzo trudna sytuacja, przez którą przechodzą. Udowadniają, że wraz z diagnozą ciężkiej choroby nie kończy się szczęście. To życie dalej może być szczęśliwe, choć będzie inne.

 

Jak można wesprzeć kampanię „Każde życie jest cudem”?

Zbigniew Kaliszuk: Kampania opiera się na środkach pozyskanych od ludzi dobrego serca. Można nas wesprzeć finansowo, ale równie ważna jest pomoc w promocji, np. udostępnianie w sieci materiałów, które publikujemy. Zapraszamy na stronę www.cudzycia.pl, gdzie można nie tylko przeczytać i obejrzeć piękne świadectwa, ale też okazać swoje wsparcie.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Nieoceniona jest też modlitwa – bardzo ważne jest, byśmy to wszystko realizowali przy wsparciu Pana Boga. Dlatego prosimy o zaangażowanie modlitewne, by wszystkie osoby włączone w kampanię były otoczone modlitwą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter