19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie i śmierć

Ocena: 0
2443
Lekarze, psycholodzy i teolodzy rozmawiali o problemach związanych ze śmiercią podczas konferencji „Życie bliskie jest śmierci” rozpoczynającej 25 października cykl spotkań „W kręgu nauki” w Seminarium Duchownym DWP.
Abp Henryk Hoser SAC podkreślił potrzebę takich dyskusji wobec obniżania się poczucia wartości życia. – Jednym z największych zagrożeń dla ludzkiego życia jest szybki rozwój procedur letalnych, takich jak aborcja, eugenika i eutanazja – powiedział.

– Lekarz, który składa przysięgę Hipokratesa, nie może wybierać eutanazji – podkreślił dr Janusz Meder z warszawskiego Centrum Onkologii, prezes Polskiej Unii Onkologii. – Eutanazja, aborcja, nienaturalne formy poczęcia życia są niezgodne z Konstytucją RP. Jeśli ustawodawca chce wprowadzać w tym zakresie zmiany, musi zmienić zapisy Konstytucji – zauważył Zbigniew Cieślak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci OPP i prof. Bogdan Chazan podkreślili potrzebę opieki medycznej i psychicznej nad kobietami w ciąży, u których dzieci stwierdzono wady. Badania prenatalne służące wczesnemu wykryciu choroby i podjęciu leczenia wymagają wysokiej klasy specjalistów. Kobieta powinna otrzymać opiekę lekarską, psychologiczną i duchową. Rodzice dziecka powinni móc towarzyszyć mu w umieraniu.

Wiele uwagi poświęcono psychicznej stronie człowieka stojącego w obliczu śmierci. Dr Janusz Meder wskazał na potrzebę godnego traktowania chorego człowieka. – Gdzie jest więc odpowiednia edukacja na uczelniach kształcących personel medyczny? – pytał retorycznie.

Dr Mariola Kosowicz, psychoonkolog, zwróciła uwagę, że jedną z najtrudniejszych spraw jest dla umierającego zmierzenie się z nieodwracalnością losu. U wielu chorych uruchamia się system wypierania i zaprzeczeń, tracą oni wówczas wiele czasu na bieganie do kolejnych lekarzy. – Śmierć staje się sprawdzianem naszego życia. Weryfikuje system wartości, jego dojrzałość, sposób dotychczasowego życia, jakość ludzkich relacji – powiedziała dr Kosowicz.

Głębokie rozważanie dotyczące śmierci skierowała do zebranych w przekazie audio dr Wanda Półtawska. – Życie tu na ziemi jest drogą i tylko drogą, bo człowiek przeznaczony jest dla Nieba. Wszyscy umierają, nawet ci cudownie uzdrowieni. Skoro śmierć jest czymś nieuniknionym, to powinniśmy zrobić wszystko by była szczęśliwa, by była prostym przekroczeniem Domu Ojca. Życie ma być przygotowaniem do śmierci poprzez czyny (…), czyny miłości. Śmierć jest jak odsłonięcie zasłony, za którą czekają Twoi bliscy.

Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 44 (476), 2 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter