18 października
czwartek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zrozumienie i tolerancja. Pierwsza w kraju biblioteka przyjazna dzieciom z autyzmem

Ocena: 0
946

Pierwszy w Polce pokój terapeutyczny dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i ADHD zostanie uruchomiony w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 przy ul. Krótkiej w centrum Kalisza – poinformował dyrektor MBP Adam Borowiak.

fot. Jim Barnes, filckr

"Inicjatywa stworzenia takiego miejsca w bibliotece jest odpowiedzią na sygnały i potrzeby opiekunów dzieci, którzy z wielu powodów mają ograniczony dostęp do korzystania z publicznych instytucji kultury" – poinformował dyrektor MBP Adam Borowiak.

Ponieważ biblioteki kojarzą się z miejscem, w którym panuje cisza i porządek – jak powiedział dyr. Borowiak - z tego właśnie powodu rodzice dzieci ze specjalnym potrzebami unikają wizyt w tego typu placówkach, m.in. z obawy przed trudnym do przewidzenia zachowaniem podopiecznych, "a co za tym idzie także z brakiem zrozumienia i akceptacji osób trzecich".

To ma być przytulny pokój, dostosowany do zabawy najmłodszych pod opieką ich rodziców. Wyposażenie pokoju terapeutycznego zostało dostosowane do dzieci ze specjalnymi potrzebami.

"Meble i zabawki muszą być wyłącznie drewniane, ściany będą pokryte farbą, po której będzie można rysować, dla dorosłych i dzieci będzie dostępny podręczny księgozbiór" – poinformował Adam Borowiak.

Zajęcia terapeutyczne będą prowadzili pracownicy biblioteki oraz studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod okiem wykładowców z Zakładu Arteterapii.

Partnerami projektu są: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" oraz Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich "Kajros".

Inaugurację zaplanowano na 21 sierpnia. Koszt inwestycji to 8 tys. zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI