14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zobaczmy tę bitwę

Ocena: 0
801

W Ossowie jak co roku będzie można podziwiać rekonstrukcję bitwy warszawskiej – 15 sierpnia o godz. 14.

fot. arch. Starostwa Powiatu Wołomińskiego

Trudno wyobrazić sobie rocznicę bitwy warszawskiej bez ułanów, ich galopujących koni i… Andrzeja Michalika, nazywanego Pierwszym Rycerzem Powiatu Wołomińskiego. Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, któremu Andrzej Michalik prezesuje, od ponad dwudziestu lat jest współtwórcą rekonstrukcji wydarzeń sprzed 99 lat. To niestrudzony Andrzej Michalik i kilka pokoleń jego wychowanków ćwiczą jazdę konną i umiejętności ułańskie, aby 15 sierpnia odegrać jak najlepiej role bohaterów i agresorów, bo przecież bolszewików też trzeba pokazać. Chętnych nie brakuje.

W tym roku do udziału w inscenizacji historycznej zgłosiło się ok. 150 rekonstruktorów. Wszyscy, w zależności od odgrywanej roli, wyposażeni są w mundury z epoki, repliki broni i ekwipunek polowy. W bitwie warszawskiej brały udział dziesiątki tysięcy obrońców stolicy. W boju pod Ossowem zobaczymy ich ponad setkę.

Co roku rekonstrukcja jest wielką atrakcją: przyciąga ok. 10 tys. widzów. Dzięki ustawionym telebimom wszyscy, niezależnie od miejsca, mają pełen widok na przebieg inscenizowanej bitwy. W tym roku, w związku z decyzją o przeniesieniu państwowej defilady wojskowej z Warszawy do Katowic, organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania. Na rekonstrukcję przyjeżdżają rokrocznie nie tylko warszawiacy, ale także goście z całej Polski, a nawet zagranicy. Wstęp na rekonstrukcję i wszystkie wydarzenia towarzyszące, m.in. rodzinny piknik historyczny, od lat jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -