28 września
środa
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zobaczmy tę bitwę

Ocena: 0
1436

W Ossowie jak co roku będzie można podziwiać rekonstrukcję bitwy warszawskiej – 15 sierpnia o godz. 14.

fot. arch. Starostwa Powiatu Wołomińskiego

Trudno wyobrazić sobie rocznicę bitwy warszawskiej bez ułanów, ich galopujących koni i… Andrzeja Michalika, nazywanego Pierwszym Rycerzem Powiatu Wołomińskiego. Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, któremu Andrzej Michalik prezesuje, od ponad dwudziestu lat jest współtwórcą rekonstrukcji wydarzeń sprzed 99 lat. To niestrudzony Andrzej Michalik i kilka pokoleń jego wychowanków ćwiczą jazdę konną i umiejętności ułańskie, aby 15 sierpnia odegrać jak najlepiej role bohaterów i agresorów, bo przecież bolszewików też trzeba pokazać. Chętnych nie brakuje.

W tym roku do udziału w inscenizacji historycznej zgłosiło się ok. 150 rekonstruktorów. Wszyscy, w zależności od odgrywanej roli, wyposażeni są w mundury z epoki, repliki broni i ekwipunek polowy. W bitwie warszawskiej brały udział dziesiątki tysięcy obrońców stolicy. W boju pod Ossowem zobaczymy ich ponad setkę.

Co roku rekonstrukcja jest wielką atrakcją: przyciąga ok. 10 tys. widzów. Dzięki ustawionym telebimom wszyscy, niezależnie od miejsca, mają pełen widok na przebieg inscenizowanej bitwy. W tym roku, w związku z decyzją o przeniesieniu państwowej defilady wojskowej z Warszawy do Katowic, organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania. Na rekonstrukcję przyjeżdżają rokrocznie nie tylko warszawiacy, ale także goście z całej Polski, a nawet zagranicy. Wstęp na rekonstrukcję i wszystkie wydarzenia towarzyszące, m.in. rodzinny piknik historyczny, od lat jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter