27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znowu wracasz do Polski?

Ocena: 0
921

„A myśmy szli i szli, dziesiątkowani, choć zdradą pragnął nas podzielić wróg… I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani, aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg!”

To ostatnia zwrotka genialnego wiersza Mariana Jonkajtysa „Marsz sybiraków”, z muzyką Czesława Majewskiego uznanego za hymn Związku Sybiraków; całość w zaledwie ośmiu zwrotkach przedstawia istotę polskiego losu na drogach wygnania, którymi przez dwieście lat wciąż szły kolejne pokolenia.

Co roku, kiedy przychodzi 10 lutego, odkładam inne sprawy i wracam do tej epopei, która jest – na szczęście – coraz wyraźniej obecna w kulturze, od przytoczonej pieśni zaczynając, poprzez wydawane nierzadko własnym sumptem wspomnienia, aż do różnych wielkich koncertów czy wystaw, jak choćby opisywanego w naszym tygodniku Stanisława Kulona, profesora warszawskiej ASP; właśnie od 10 lutego można oglądać jego „Drogę krzyżową 1939-1947”. Stanisław Kulon urodził się w 1930 r. w Sobiesku na Kresach, Sowieci wywieźli całą rodzinę za Ural, gdzie zmarli rodzice i rodzeństwo. Marian Jonkajtys (1931-2004) z mamą, bratem i czterema siostrami – ojca NKWD zamordowało wcześniej – został wywieziony z Augustowa do Kazachstanu, w okolice Kokczetawu. Był nie tylko aktorem i wykładowcą w szkole teatralnej, ale i twórcą Teatru Rampa, z którego odszedł na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego – i resztę twórczości poświęcił sybirakom.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter