4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znak jedności ponad podziałami

Ocena: 0
685

Członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu podkreślają, że ich wspólna wizyta w Polsce to ważne świadectwo jedności ponad religijnymi podziałami.

2016-11-03 21:19
abd / Warszawa/Kraków (KAI), mz
fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Jak mówili delegaci, jednym z najważniejszych punktów programu była środowa wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

– To moja pierwsza wizyta w Polsce. Byłem bardzo dotknięty i wzruszony wizytą w Auschwitz – miejscu największej tragedii ludzkiej na świecie. Dlatego modlę się, by Bóg uczynił nas budowniczymi pokoju, a nie wojen. Abyśmy kochali się nawzajem, tak, jak mówi Ewangelia i Stary Testament. Mam nadzieję, że to świt pokoju i porozumienia między wszystkimi religiami na świecie – mówił abp El Haj, zwierzchnik maronitów w Ziemi Świętej.

– Przyjechaliśmy tutaj po to, aby wyrazić naszą solidarność z braćmi Żydami, którzy tyle wycierpieli wskutek ludobójstwa. Chcemy się wspólnie modlić o to, aby taka tragedia nigdy się nie powtórzyła – powiedział w rozmowie z KAI druzyjski szejk Mohammad Kiwan, przewodniczący izraelskiego zrzeszenia imamów.

Z kolei muzułmanin Fadel Mansour, członek Rady Zwierzchników Wspólnot Religijnych w Izraelu podkreślił, że historię narodu żydowskiego, którą poznaje w Polsce, stara się także odnosić do doświadczeń swojego narodu. – To daje mi narzędzia do tego, jak uczyć moją wspólnotę, by unikała przemocy i krzywdzenia innych. A także, jak patrzeć na wszystkich ludzi jako równych, niezależnie od wyznawanej wiary – mówił.

– Zebrani razem przywódcy religijni pokazują światu, że religia służy jednoczeniu, a nie dzieleniu ludzi. Religia inspiruje nas do tego, byśmy byli jak najlepszymi ludźmi, a nie, żebyśmy posuwali się do okrucieństwa i terroryzmu względem innych – podkreślił naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który towarzyszył izraelskiej delegacji. Dodał też, że taka postawa zwierzchników jest jedną z najmocniejszych współczesnych odpowiedzi wobec Holokaustu.

– Nie bałbym się sformułowania, że to wizyta ważna dla nie tylko dla Polski i Izraela, ale dla ludzkości. Ważne jest to, że przedsztawiciele tylu religii z jednego miejsca, jakim jest Jerozolima wybrali Auschwitz, czyli miejsce, które jest znakiem zaprzeczenia wszystkiego, co ludzkie i boskie, jako miejsce z którego chcą mówić do współczesnego świata – nie tylko do Polski i Izraela. Stąd ta mowa jest mocna, a mocna jest także ich zjednoczeniem – co do tego nie ma wątpliwości – podkreślał bp Grzegorz Ryś, który spotkał się z delegatami w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Zauważył też, że wspólna wizyta nie jest jedynie symbolem, ale świadectwem pokonanej już wspólnej drogi i trwającej już współpracy. – Takie spotkanie musi przełożyć się też na to, jak my uczymy w katechezie o innych. Jak uczymy o żydach, muzułmanach, o tym, co się stało w czasie II wojny światowej – dodał.

– Przywódcy religijni zaraz po rodzicach odpowiadają za wychowanie kolejnych pokoleń. Dlatego ich wspólne świadectwo jest bardzo ważne. Auschwitz, to miejsce, które jest świadectwem tego, do czego może doprowadzić nienawiść i pragnienie jednego narodu, by nad wszystkimi dominować. Z tego miejsca unosi się krzyk tych, którzy dzisiaj cierpią za przekonania, za wiarę – mówił o. Dobromir Jasztal OFM, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej. Przypomniał, ze współcześnie podobne tragedie mają miejsce w Syrii, Iraku i innych miejscach Bliskiego Wschodu, a przekaz jedności i pokoju, kierowany przez zwierzchników religijnych jest tym ważniejszy, że to właśnie oni, po rodzicach, odpowiadają za wychowanie młodego pokolenia.

O tym, że znajomość historii Żydów może pomóc we współczesnym budowaniu relacji międzyreligijnych, mówił także Akiva Tor z izraelskiego Ministerstw Spraw Zagranicznych. – To pomaga w zrozumieniu konieczności istnienia Izraela i konieczności współistnienia różnych wyznań na Bliskim Wschodzie. Częstym problemem na Bliskim Wschodzie jest brak wzajemnego zrozumienia poszczególnych stron. Z tego powodu w środowiskach muzułmańskich często dochodzi do zaprzeczenia tragedii Holokaustu. – Podkreślił też, że obecność w Polsce przedstawicieli wszystkich religii Izraela, ma znaczenie historyczne i pomoże w budowaniu wspólnej tożsamości.

Członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu, odwiedzili Polskę w ramach wizyty, zorganizowanej przez izraelskie ministerstwa spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych. W spotkaniach w Warszawie, Krakowie i Auschwitz wzięło udział 30 delegatów, którym towarzyszyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador izraela Anna Azari i min. Wojciech Kolarski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter