19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znajdziemy naszych bohaterów

Ocena: 0
1360

– Instytut Pamięci Narodowej posiada niezwykły kapitał w postaci pracowników i wiedzy, którą zdobyli. Często jako pierwsi dokonują ważnych dla Polski odkryć – podkreśla nowy prezes IPN dr Jarosław Szarek

Z dr. Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Ewelina Steczkowska

 

Kilka dni temu, 28 sierpnia, odbył się pogrzeb Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Jakie znaczenie ma dla Polaków to wydarzenie?

Ten uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem, miał wymiar symboliczny. Po 70 latach w godny sposób pożegnaliśmy naszych bohaterów, którzy tak długo czekali na taki pochówek. Mieli być zapomniani, wyklęci, a jednak powrócili, i to w wielopłaszczyznowym wymiarze. Dla mnie wielkim symbolem jest to, że pogrzeb odbył się w Gdańsku: mieście, w którym „Inka” i „Zagończyk” zginęli za wolną i niepodległą Polskę, a kilkadziesiąt lat później – w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku – robotnicy z tego miasta upomnieli się o tę samą sprawę. Teraz jako naród składamy hołd, spłacamy dług bohaterom, bo oddali rzecz najcenniejszą, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

 

Czy jako prezes IPN będzie Pan wspierał dotychczasowe działania prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który szuka szczątków naszych bohaterów?

Jest to dla mnie nie tylko przywilej, ale także obowiązek, ponieważ to są zadania wynikające z ustawy. Został powołany oddzielny pion: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Mogę nawet powiedzieć, że działania pana profesora Szwagrzyka będą miały jeszcze większy zakres. Wierzę, że te prace zakończą się m.in. odnalezieniem szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” czy podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.

Czytaj dalej w e-wydaniu
lub wydaniu papierowym (nr 36/2016)

Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 września 2016 r.

Dr Jarosław Szarek (1963) – absolwent Wydziału Historycznego UJ. Stopień doktorski z historii uzyskał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie. Od 22 lipca 2016 prezes IPN.

 

rozmawiała Ewelina Steczkowska
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Idziemy nr 36 (570), 4 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter