31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł szósty człowiek, który stanął na Księżycu

Ocena: 0
1302

NASA poinformowała o śmierci astronauty Edgara Mitchella, uczestnika misji Apollo 14, który na początku lutego 1971 r. wraz z Alanem Shepardem spędził 33 godziny na powierzchni Księżyca.

2016-02-06 12:58 mz na podst. NASA, Wikipedia
fot. NASA

Mitchell zmarł w czwartek 4 lutego w West Palm Beach na Florydzie, w przeddzień 45. rocznicy swojego lądowania na Księżycu. Miał 85 lat.

Misja Apollo 14 rozpoczęła się 31 stycznia 1971 r. Dowódcą wyprawy był Alan Shepard – pierwszy Amerykanin w kosmosie (1923-1998), a pilotem modułu dowodzenia "Kitty Hawk" – Stuart Roosa (1933-1994). Mitchell pilotował moduł księżycowy "Antares". 5 lutego Shepard i Mitchell wylądowali na powierzchni Księżyca (Roosa pozostawał w tym czasie na orbicie wokółksiężycowej).

Podczas pobytu na Księżycu astronauci dwukrotnie opuszczali moduł księżycowy. 5 lutego wyszli na zewnątrz na 4 godziny i 48 minut, a dzień później – na ponad 4,5 godziny. Do przemieszczania sprzętu badawczego po powierzchni Srebrnego Globu astronauci używali transportera na kołach (Mobile Equipment Transporter – MET) i ustanowili rekord pokonanej odległości. Podczas 33-godzinnego pobytu na Księżycu Shepard i Mitchell zebrali ok. 45 kg próbek gruntu. Po raz pierwszy transmisje z prac astronautów zostały zrealizowane przy użyciu telewizji kolorowej.


Edward Mitchell na Księżycu (region Fra Mauro; fot. Alan Shepard/NASA)

6 lutego lądownik księżycowy pomyślnie przycumował do modułu dowódczego, a trzy dni później kapsuła z astronautami wodowała na Oceanie Spokojnym w odległości ok. 7 kilometrów od jednostki ratowniczej – uderzeniowego okrętu desantowego USS „New Orleans”.

W październiku 1972 r. Mitchell opuścił Korpus Astronautów NASA i przeszedł do rezerwy w stopniu komandora United States Navy. W 1973 r. założył Institute of Noetic Sciences z siedzibą w San Francisco. Organizacja ta zrzesza kilkadziesiąt tysięcy członków z całego świata, którzy prowadzą dyskusje na tematy naukowe oraz dotyczące zjawisk paranormalnych.

Do końca życia Mitchell był także przewodniczącym komitetu doradczego Instytutu ds. Współpracy w Kosmosie (Institute for Cooperation in Space). Został odznaczony m.in. Prezydenckim Medalem Wolności i Medalem Marynarki Wojennej za Wybitną Służbę.

Na powierzchni Księżyca stanęło do tej pory 12 ludzi, wyłącznie Amerykanów. Jako pierwsi uczynili to 21 lipca 1969 r. członkowie załogi misji Apollo 11 – Neil Armstrong (1930-2012) i Edwin "Buzz" Aldrin (ur. 1930). Ostatnim, jak dotąd, pozostaje Harrison Schmitt (ur. 1935).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter