20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł prof. Bohdan Gruchman

Ocena: 5
249

W wieku 92 lat zmarł w Poznaniu prof. dr hab. Bohdan Gruchman, wybitny polski ekonomista, przewodniczący Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim, rektor-senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Fot. KAI/YouTube/Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

W Zmarłym Uczelnia straciła jednego z najzacniejszych członków społeczności akademickiej, wybitnego człowieka, którego wkład w rozwój Uczelni trudno przecenić, budzącego podziw i szacunek naukowca, dydaktyka i społecznika

– napisano na portalu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prof. Gruchman od 2002 r. był członkiem Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim, przez wszystkie sześć kadencji wybierany przewodniczącym gremium.

Ten wybitny polski ekonomista był człowiekiem prawdziwie religijnym, mądrym, przykładem świeckiego katolika zaangażowanego w sprawy Kościoła. Będzie nam brakowało jego roztropności, szerokiego spojrzenia na świat, a przy tym prawości życia. Miał ogromną zdolność syntetycznego podsumowywania dyskusji. Cieszył się niekwestionowanym autorytetem wśród wszystkich członków Rady Społecznej

– podkreśla abp Stanisław Gądecki.

W 1996 r. został pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary, przyczynił się w znaczący sposób do odnowienia tej barokowej świątyni, przygotowując projekt unijny na renowację zabytku. Był jednym z sygnatariuszy prośby o nadanie kościołowi farnemu tytułu bazyliki mniejszej, co nastąpiło w 2010 r.

Od momentu powstania Towarzystwa, jako farny parafianin, był niezwykle zaangażowany we wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie świetności pojezuickiego kościoła. Dbał o najmniejszy szczegół, a poznańska fara była też jego ulubionym miejscem modlitwy i skupienia

– wspomina ks. prałat Wojciech Wolniewicz.

W 2009 r. prof. Gruchman został wyróżniony medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis – Wielce Zasłużony dla Archidiecezji Poznańskiej.

Prof. Bohdan Gruchman w latach 1967-1969 był doradcą ONZ do spraw planowania regionalnego w Libii, a w latach 1972-1974 pracował w Nowym Jorku w ONZ. Był prorektorem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1975-1981) i rektorem tej uczelni (1990-1996). W pracy naukowej zajmował się obszarami ekonomicznymi problemów integracji europejskiej i rozwoju regionalnego.

Był wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Kawalerskim Palm Akademickich Francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania, Złotym Hipolitem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Doktor h.c. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wieloletni członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Komitetu Ekonomicznego PAN, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, członek założyciel „Groupe de Recherche Européen sur les Milieux Innovateurs” (GREMI) przy Uniwersytecie Paryskim I Panthéon-Sorbonne, członek Rady Naukowej przy Prezesie GUS, przewodniczący Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter