3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł prof. Andrzej Półtawski (znamy termin uroczystosci pogrzebowych)

Ocena: 5
450

Dziś w Krakowie, w wieku 97 lat zmarł prof. Andrzej Półtawski - uczestnik powstania warszawskiego, filozof, etyk, antropolog, specjalista w zakresie antropologii filozoficznej, fenomenologii, filozofii chrześcijańskiej, personalizmu i teorii poznania. Uczeń i współpracownik prof. Romana Ingardena (z kolei ucznia twórcy fenomenologii Edmunda Husserla), bliski współpracownik św. Jana Pawła II, mąż prof. Wandy Półtawskiej.

Fot. archwwa.pl

Jak informuje KAI, uroczystości pogrzebowe ś.p. prof. Andrzeja Półtawskiego rozpoczną się w środę 4 listopada o godz. 12.00 w kościele Mariackim w Krakowie, a następnie będzie miało miejsce odprowadzenie zwłok do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Salwatorskim

+++++++++++++++++++.

Andrzej Półtawski urodził się 22 lutego 1923 roku w Warszawie, jako syn typografa i grafika Adama Półtawskiego oraz Stefanii de domo Cichockiej. Ukończył III Miejskie Gimnazjum i Liceum Męskie w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej działacz AK. Uczestnik powstania warszawskiego w stopniu podchorążego w ramach Zgrupowania „Żaglowiec” II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Następnie osadzony w stalagu XI A Altengrabow i Groß Lübars koło Magdeburga.

31 grudnia 1947 roku ożenił się z Wandą Półtawską de domo Wojtasik. Ukończył studia filozoficzne pod kierunkiem prof. Romana Ingardena na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1950 r., broniąc pracę magisterską. W latach 1950-56 pracował w budownictwie i przemyśle. W 1956 roku powrócił na UJ i m.in. badał średniowieczne rękopisy Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie poznał Karola Wojtyłę. Następnie pracował u prof. Romana Ingardena przy Katedrze Filozofii UJ, gdzie był starszym asystentem i pełnił funkcję adiunkta Wszechnicy Jagiellońskiej. W 1964 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie rozprawy „Rzeczy i dane zmysłowe. Świat i spostrzeżenie u G. E. Moore’a”. Z UJ był związany jako pracownk naukowy do 1970 roku.

Od 1970 roku do emerytury w 1993 roku Andrzej Półtawski był adiunktem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ATK w Warszawie, choć habilitazję uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1972 r. na podstawie pracy „Świat, spostrzeżenie, świadomość”. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1957–1970, a następnie w latach 1973–1993 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie, gdzie od 1982 roku był kierownikiem Katedry Teorii Poznania ATK.

Tytuł profesora Półtawski uzyskał w 1985 roku. Wraz z przejściem w 1993 roku na emeryturę zakończył także dziesięcioletnią pracę jako wykładowca teorii poznania na Studium Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów w Krakowie. Gościnnie był profesorem w International Academy of Phylosophy: Irving, Texas (1982) i Liechtenstein (1989); Franciscan University of Steubbenville, Ohio (1991); MEDO Institute w Rolduc, Holandia (1993).

Zmarły dziś prof. dr hab. Andrzej Półtawski był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów, który redagował m.in. studium "Osoba i czyn" Karola Wojtyły. Opublikował szereg artykułów i rozpraw na temat ontologicznych podstaw poznania i działania, teorii świadomości, sporu realizmu z idealizmem a szczególnie realistycznej filozofii człowieka. Był laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2015 przyznawanej przez Towarzystwo Naukowe KUL. Przez szereg lat był współpracownikiem metropolity krakowskiego, abp Karola Wojtyły i św. Jana Pawła II. Wraz z małżonką był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wraz z Wandą Półtawską mieli cztery córki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter