26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ziemia Święta: ekstremiści nękają chrześcijan

Ocena: 0
321

W całej Ziemi Świętej chrześcijanie stali się celem częstych i ustawicznych ataków. Skrajne ugrupowania dążą do wyparcia chrześcijańskiej społeczności z tych terenów – ostrzegają we wspólnym oświadczenie patriarchowie i zwierzchnicy obecnych tam Kościołów. Ich zdaniem w sposób szczególny dotyczy to Jerozolimy. Dlatego apelują o utworzenie chronionej strefy kultury i dziedzictwa w dzielnicy chrześcijańskiej.

fot. arch.www.idziemy.pl

Zwierzchnicy chrześcijan w Ziemi Świętej przypominają, że tendencja nasiliła się od 2012 r. Wspominają o niezliczonych przypadkach fizycznych i słownych napaści na duchownych, atakach na kościoły i zastraszaniu miejscowych chrześcijan. Ich zdaniem jest to świadoma taktyka, która ma skłonić chrześcijan do opuszczenia Ziemi Świętej.

Patriarchowie i biskupi dziękują izraelskim władzom za zobowiązanie do ochrony chrześcijan i ich wspólnot jako integralnego elementu społeczeństwa. Świadectwem pozytywnej postawy rządu są udogodnienia dla chrześcijańskiego ruchu pielgrzymkowego. Problemem są natomiast działania ekstremistów nękających chrześcijan oraz fakt, że lokalne władze i organy ścigania nie są w stanie tego powstrzymać.

W oświadczaniu zwierzchników Kościołów w Ziemi Świętej wspomina się również o niebezpiecznym procederze wykupu nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy w Jerozolimie, często przy zastosowaniu podstępu lub zastraszania. Postuluje się zatem wprowadzenie prawnej ochrony dla chrześcijańskiego dziedzictwa, na wzór rozwiązań, które zostały już zastosowane w dzielnicy żydowskiej. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter