25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ze skalerem wśród Pigmejów

Ocena: 0
727

Od Tokio po Paryż ludzie boją się dentysty. Chyba że ten oprócz leczenia zębów zagra w piłkę, zje termita przy ognisku i wysłucha problemów.

fot. arch. Martyny Osiak

Pigmeje nigdy dotychczas nie widzieli dentysty, ba! nie myli zębów. Martyna Osiak myślała więc, że jak tylko w wiosce Monasao w Republice Środkowej Afryki rozniesie się wieść o jej przyjeździe, czekać będzie kolejka. Nic z tych rzeczy. Jak bolał ich ząb – przekonała się dentystka – ratowali się ziołami albo go usuwali: nożem lub maczetą.

Pigmeje są nieśmiali, wręcz bojaźliwi, trudno nawiązują kontakty. W przeciwieństwie do reszty Afrykańczyków nie lgną do białego człowieka. Są za to bardzo pokorni. Najpierw Martyna musiała zdobyć ich zaufanie. Bez tego nie było mowy nie tylko o leczeniu, ale nawet o rozmowie. Zaczęła więc od zabaw, bycia razem, wreszcie pogadanek o higienie jamy ustnej, o tym, że jak ząb boli, to trzeba coś zrobić. Na koniec było wspólne mycie zębów, bo miała stos szczoteczek i past. Wtedy już nie była obca.

Minęło kilka dni od przybycia Martyny, kiedy rankiem prowadzący w wiosce misję ks. Wojciech Lula ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich zawołał do niej: „Patrz, co się dzieje!”. A tam Abis, odpowiedzialny za studnię, szoruje zęby.

Ten pierwszy wyjazd, w styczniu 2017 r., był trudny. Martyna rwała zęby na potęgę. Leczyć nie było jak – był tylko przedpotopowy fotel. W Monasao funkcjonuje maleńka przychodnia prowadzona przez trzy przeszkolone Pigmejki. Ale w kąciku dentystycznym żadnych wierteł, dmuchaw, oświetlenia. Pigmeje, mimo że zębów nie czyszczą, mają je w niezłym stanie – dzięki diecie niskocukrowej, jedzeniu raz dziennie i piciu tylko wody. Jednak cierpią na choroby przyzębia, wskutek czego ich zęby często nadawały się tylko do usunięcia. Martyna była przygotowana: miała narzędzia, znieczulenie, opatrunki.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -