6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawsze blisko ludzi

Ocena: 0
1349

Bezdomny pan Marek, niepełnosprawny mały Michałek, uzdolnione muzycznie dziewczynki z niezamożnej rodziny wielodzietnej, Salim z Aleppo – to bohaterowie, których historie przedstawione zostały w raporcie Caritas Polska.

fot. Caritas Polska

Caritas Polska wspiera 8700 rodzin w Aleppo

Raport z działalności instytucji w okresie, gdy funkcję jej dyrektora sprawuje ks. Marcin Iżycki – od lipca 2017 do sierpnia 2019 r. – przekazany został polskim biskupom podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP. Działania Caritas Polska to kilkaset projektów realizowanych każdego dnia w Polsce i na całym świecie. Za hasłami i liczbami stoi zawsze konkretny człowiek potrzebujący pomocy, którego życie dzięki innym ludziom ma szansę się zmienić. Raport zwraca uwagę na jedną z nowych inicjatyw: ogólnopolską kampanię „Polska pomaga”, realizowaną razem z TVP po to, by pokazać bogactwo działań Caritas i zachęcić Polaków do pomagania. Symbolem działań pomocowych w Polsce stała się od lat świeca Caritas i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. „Polska pomaga” to również organizowane dwa razy do roku koncerty charytatywne, które są gestem międzynarodowej solidarności wobec ofiar kryzysów humanitarnych w świecie, a jednocześnie formą podziękowania dla darczyńców.

 


WALKA Z UBÓSTWEM

W ramach walki z ubóstwem Caritas Polska, jako instytucja partnerska, realizuje m.in. unijny Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Jest to program ogólnopolski, w który włączonych jest 26 Caritas diecezjalnych. W ostatnim roku jego działania wydano niemal 14 tys. ton żywności dla ponad 280 tys. osób.

Dwa razy do roku – przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – odbywa się zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”. W wyniku każdej z nich, przy udziale ok. 25 tys. wolontariuszy, pomoc żywnościowa trafia średnio do 60 tys. osób.

Pomoc potrzebującym, a zarazem przeciwdziałanie marnowaniu żywności to cel programu „Spiżarnia Caritas”, realizowanego od marca 2017 r. Polega on na odbieraniu ze sklepów pełnowartościowej żywności i jej dystrybucji wśród potrzebujących, w ok. 500 punktach w całej Polsce. W 2018 r. była to żywność o wartości 40 mln zł.

W kwietniu 2019 r. wystartował program i serwis crowdfundingowy „Uratuję cię”. Poprzez serwis organizowane są zbiórki internetowe dla osób potrzebujących szybkiego wsparcia. Projekt polega również na aktywizowaniu ich najbliższego otoczenia. Dotychczas ze wsparcia skorzystało 130 potrzebujących na łączną kwotę 4 mln 635 tys. zł.

Akcja charytatywna Jałmużna Wielkopostna pomogła 232 tys. osobom.

Caritas Polska realizuje równolegle cztery projekty skierowane do migrantów i uchodźców – na terenie województwa zachodniopomorskiego, w Wielkopolsce, na Mazowszu i na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Polegają one na pomocy oraz wsparciu integracji. Korzysta z nich w sumie prawie 10 tys. osób. Kwota wsparcia to ok 8,5 mln zł.

 


WSPARCIE DLA SENIORÓW

„Karta na zakupy dla seniorów” to program Caritas realizowany już od dwóch lat we współpracy z Jeronimo Martins Polska SA, właścicielem sieci „Biedronka”. Jest to konkretna pomoc finansowa (150 zł miesięcznie na zakupy w „Biedronce”) skierowana do seniorów w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Pomocą objętych zostało ponad 10 tys. osób.

Oprócz tego – również we współpracy z Jeronimo Martins – realizowany jest program aktywizacji społecznej seniorów „Senior Caritas”. Zaplanowano ponad tysiąc działań i wydarzeń dla ok. 4 tys. seniorów i 1600 wolontariuszy. Polegają one na szeroko rozumianej aktywizacji oraz tworzeniu międzypokoleniowych więzi.

„Kromka chleba dla sąsiada” to doroczna inicjatywa polegająca na organizowanym przez Caritas diecezjalne wspólnym wypiekaniu chleba, który trafia do potrzebujących. Akcji dzielenia się chlebem towarzyszy zbiórka żywności. W 2017 i 2018 r. przygotowano z niej paczki dla 13 tys. potrzebujących seniorów.

 


POMOC DZIECIOM I RODZINOM

Programy stypendialne „Skrzydła” i „Dwa talenty” polegają na długoterminowej pomocy dla uczniów w złej sytuacji materialnej oraz szczególnie uzdolnionych.

Jedną z najstarszych inicjatyw jest Wakacyjna Akcja Caritas – wsparcie wypoczynku letniego dla dzieci, których rodziców na to nie stać. Od kilku lat na kolonie Caritas przyjeżdżają do Polski również dzieci polskie głównie ze Wschodu. W 2019 r. z akcji skorzystało w sumie ok. 25 tys. dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 października

Czwartek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter