17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie fasady bazyliki Świętego Krzyża

Ocena: 4.6
759

W śledztwie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ zatrzymany został mężczyzna podejrzany o uszkodzenie w noc wigilijną zabytku – fasady kościoła św. Krzyża - poprzez naniesienie czerwoną farbą napisów - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Do zatrzymania doszło 31 grudnia 2021 r.

Fot. Michał Krasucki/FB

W toku czynności procesowych podejrzanemu przedstawiony został zarzut uszkodzenia zabytku. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak również istniejącą obawę bezprawnego utrudniania postępowania karnego (obawa matactwa procesowego) oraz grożącą podejrzanemu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego.

- zaznaczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Sąd podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

- poinformowała Aleksandra Skrzyniarz.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak poinformował PAP, że nad sprawą od początku pracowali policjanci pionu kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Zabezpieczono nagrania z monitoringu. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku straty przekraczają 100 000 zł. - dodał.

Chodzi o zabytkowy kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. W czasie Świąt Bożego Narodzenia sprawca dewastacji zniszczył fasadę bazyliki. Na murach pojawiły się napisy: „PiS won”, „świeckie państwo” oraz „tu będzie techno”.

Wydarzenie skomentował w mediach społecznościowych stołeczny konserwator zabytków. Michał Krasucki napisał, że „elewacja zabytkowego kościoła, szczególnie tak cennego jak bazylika Św. Krzyża, to nie miejsce na taką formę protestu. Formę, która niszczy coś, co jest dziedzictwem nas wszystkich, zarówno chrześcijan, wyznawców innych religii, czy też niewierzących. Bo na tym polega uniwersalna wartość zabytków” – podkreślił Krasucki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter